Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WIADOMOŚCI, DYSKUSJE OGÓLNE » PRZEDWZMACNIACZ A WSKAZANIA S-METRA

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Przedwzmacniacz a wskazania S-metra

  
sq1hma
07.10.2012 20:00:44
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 52 #1025070
Od: 2012-3-31
Witaj Jacku, właśnie tak jest testowałem to zbliżanie i tak się zachowywał, ale zauważyłem w tym momencie nieznaczny spadek wzmocnienia "mierzony na ucho". Nie mam jak wsadzić tam cokolwiek aby wydłużyć nogi.

Teraz już po zawodach wiec mogę coś dalej zrobić, ale zastanawiam się nad zbudowaniem drugiego LNA na którym będę się znęcał ile wlezie, muszę znaleźć tylko płytki lub jakiś KIT.

Ten co mam na maszcie po naprawie sprawdził się w zawodach w 100%, więc zostawię go do następnego razu jak coś padnie, zamierzam nabyć drugą antenę 44el na niej będę w "polu" testował warunki szumowe poza miasteczkiem okaże się czy będzie jakaś poprawa, potem trafi na rotor do pary, już z elewacją mam nadzieje na wiosnę.

_________________
SQ1HMA op. Michał
  
Electra28.03.2024 21:05:13
poziom 5

oczka
  
Dj6ep_sk
09.10.2012 09:40:40
poziom 4

Grupa: Moderator

Posty: 238 #1025944
Od: 2011-6-29
    sq1hma pisze:

    Co może być przyczyną że po włączeniu przedwzmacniacza np. na pasmo 23cm wskazania s-metra rosną znacznie bez odbieranego sygnału z sygnału gdzie bez włączonego LNA, jest cisza po włączeniu rośnie wskazanie s-metra do S7, czy to zjawisko jest normalne?
    Powiem że nie słychać specjalnie wzrostu szumów czy sygnałów które świadczyły by na jakieś zakłócenia.
    Testowałem przy odłączonej antenie wtedy nie pojawia się ten efekt po włączeniu słychać na ucho że wzrasta tło ale bez denerwującego nagłego wskazania S-metra.
    Testowane w obu polaryzacjach w różnych kierunkach z przedwzmacniaczem przy radiu i przy antenie z 3m kablem do anteny, efekt wskazań S-metra jest zawsze taki sam.


    Pozdrawiam.



Pytanie niby proste ale temat jest naprawde zlozony i mozna by go na rozne sposoby analizowac. Ja sprobuje w najprostszy sposob wypowiedziec dlaczego mamy "podniesiony" S-metr, co pod pewnymi warunkami jest zupelnie normalnym zjawiskiem.

Nawiasem mowiac nie wierze zeby tak zkonstruowany wzmacniacz mogl sie w zbudzac w innych zakresach czestotliwosci niz pasmo na ktorym pracuje. Powodem jest zastosowany fitr Helix-a ktory skutecznie ogranicza pasmo w ktorym wzmacniacz ma odpowiednio duze wzmocnienie i tylko w nim moglby sie wzbudzic. Praca na wzbudzonym Pre-Amp jest praktycznie nie mozliwa, Michal potwierdzil, ze w zawodach zachowywal sie przyzwoicie.
Co mnie tylko troche zastanawia jest opisany fakt, ze nie ma roznicy miedzy zastosowaniem wzmacniacza zaraz przy antenie czy zarat przy TRX-ie - chyba ze masz bardzo malo stratny i chyba krotki kabel do anteny, wtedy wzmacniacz bylby prawie nie potrzebny.

Ale spowrotem do tematu.
Kazdy przyzwoity odbiornik z posiada z regoly pewne zapasy wzmocnienia, ktore ograniczone sa wstepnie poziomem napiecia AGC by osiagnac konieczna czulosc odbiornika. Przy pewnym sygnale wejsciowym mysle tutaj o braku sygnalu uzytecznego (czyli czestotliwosc na ktorej brak sygnalow) ustawia sie "poziom wskazan" S-metra na Zero.
Ale czy w takim przypadku zeczywiscie nie mamy na wejsciu zadnego sygnalu? Mamy i to spory. Do odbiornika dochodza szumy np. z opornosci anteny, kabla, mniej lub wiecej rozgrzanego otoczenia itd.. Wlaczymy teraz na wejscie Rx-a dodatkowy wzmacniacz (Pomijajac juz fakt ze ten rowniez produkuje wlasne i w tym wypadku dodatkowe szumy) beda w.w. sygnaly wzmocnione o faktor wzmiocnienia (np 24dB) Pre-Amp-a. Odbiornik reaguje (przez AGC) na stwierdzony sygnal i ogranicza wlasne wzmocnienie o te wartosc, co zauwazamy jako wychylony S-Metr.

Dlaczego po naprawie S-metr wychyla sie do S7 a przed uszkodzeniem do S3?
Mozliwosci jest wiecej. Naprawdopodobniej teraz zastosowane polprzewodniki robia poprostu wiecej wzmocnienia lub maja nieco inaczej ustawione punkty pracy i co moge sobie wyobrazic, ze helix zestrojony jest teraz na max. wzmocnienia dla konkretnej czstotliwosci a byl z pewnoscia tak zestrojony by w miare pokrywal cale pasmo z takim samym wzmocnieniem.

Jak to porawic? Najrosadniejszym rozwiazaniem byloby chyba podniesienie tlumienia oporowego dzielnika napiecia na wyjsiu wzmacniacza.

73 roman
  
SP6GWB
09.10.2012 09:59:46
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 769 #1025950
Od: 2011-9-14


Ilość edycji wpisu: 1
Michał, po odpowiedzi Romka wydaje mi się, że powód wychylenai S-matra jest prozaiczny. Dwustopniowy wzmacniacz na 23 cm osiaga wzmocnienie 35-37 dB , czyli daje przyrost siły sygnału, srednio 36 dB/6 dB na 1 S, czyli 6S. Oznacza to że szum własny przedwzmacniacza usłyszysz na poziomie S 6 . I nie ma tu czego szukać. Przedwzmacniacz przeznaczony do pokonania tłumienia linii rx między np. parabolą a odbiornikiem nie powinno się używać na wejściu Rx, którego czułość jest wystarczająca do pracy tropo. Używaj przedwzamcniacza jeśli masz długą linię między antena a rx, ale przy antenie.
No i jednostopniowy raczej.
73's de Staszek SP6GWB
p.s. dzieki za QSO w zawodach
  
sq1hma
09.10.2012 10:52:07
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 52 #1025974
Od: 2012-3-31
Roman, dzięki za wyjaśnienia niby proste, z twojej wypowiedzi zrozumiałem że poziom S metra zależy od tego jak działa AGC, czyli wskazanie S-metra jest proporcjonalne do ograniczenia wzmocnienia układu AGC, a nie "pomiar poziomu sygnału na wejściu" to by wyjaśniło to że zawsze jak wyłączyłem AGC to wskazania znikały i przy słabych sygnałach było OK gorzej jak trafiła się "silna" stacja.
To co zauważyłem to ten poziom wskazań widoczny jest bardziej w modulacji FM niż SSB, prawdopodobnie związane jest to z szerokością pasma.

Co do różnicy wskazań to są faktycznie wyższe, ale co do wzmocnienia to chyba wyższe niż było to nie jest, co do filtrów Helix, ja ich nie ruszałem poprawiłem tylko fabrykę olutowując metalowe kubki które nie były przylutowanie do masy płytki, tzn, była próba lutowania ale cyna im się rozpłynęła i kubków nie przylutowania do masy, widać tylko plamę cyny na laminacie.

Układ LNA fabrycznie przewidywał wzmocnienie 20dB, na tę chwilę nie potrzebuje więcej bo używam tylko do tropo.
Przydało by się pomierzyć tak dla świętego spokoju, ale teraz jak jest na maszcie i działa jakoś nie mam chęci demontować.
Tak na wyjściu jest dzielnik i ograniczenie poprzez diody przeciwsobne ten dzielnik w/g wyliczeń konstruktora lub pomiarów wprowadza tłumienie 4dB, diody są dodatkowo mostkowane rezystorem i chyba on tak naprawdę tworzy wraz z 2 rezystorami 18ohm dzielnik.
Dzięki Roman za wyjaśnienie i trochę to zmieniło moje rozumowanie wskazań s-metra ( tego akurat nie wiedziałem, a logiczne to jest że tak można mierzyć sygnał na wejściu).

Staszek SP6GWB, moje linia RX to 4m Ecoflex i 17m Draka 1/2" do tego złączek trochę i parę jumperków.
Bez LNA beacony ciężko usłyszeć jak są kiepskie warunki, ale po włączeniu jest duża poprawa, nie mam pojęcia ile po naprawie ma wzmocnienia, zmieniłem tranzystor, musiałem zmieniać ustawienia bias bramki bo inaczej nie działał w ogóle jeśli miał napięcie na którym działa MGF1302.
Jestem świadomy że takiego wzmocnienia nie potrzebuje wystarczyło by max 10dB i było by ok, teraz wciskam ATT i wskazania s metra już tak nie drażnią a mimo to sygnał jest i tak czytelniejszy niż bez ATT i bez LNA zwiększa się odstęp użytecznego sygnału przy gnieździe w TRX mimo że włączone jest ATT.

Myślę że temat można spokojnie zakończyć, aż zacznę robić sam przedwzmacniacz :-)

Pozdrawiam i dzięki za QSO w zamodach !!!
SQ1HMA, Michał 73!





_________________
SQ1HMA op. Michał
  
Dj6ep_sk
09.10.2012 11:41:03
poziom 4

Grupa: Moderator

Posty: 238 #1026005
Od: 2011-6-29
Oczywiscie, S-metr jest tylko wskaznikiem momentalnego napiecia AGC uzyskiwanego w posredniej w referencji z jakims stalym napieciem, ktorym ustawiamy Zero "bez sygnalu".
Przy takim dobrym kablu wystarczyloby zupelnie zastosowac tylko jeden stopien, praktycznie wyrzucilbym tego MMIC-a i reszte dobral dzielnikiem "T". Moge ci tylko ponownie zaproponoiwac pomoc w tym, mam czym to pomierzyc i ustawic szumy.

73r.
  
sq1hma
09.10.2012 12:41:14
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 52 #1026035
Od: 2012-3-31
    dj6ep pisze:

    Oczywiscie, S-metr jest tylko wskaznikiem momentalnego napiecia AGC uzyskiwanego w posredniej w referencji z jakims stalym napieciem, ktorym ustawiamy Zero "bez sygnalu".
    Przy takim dobrym kablu wystarczyloby zupelnie zastosowac tylko jeden stopien, praktycznie wyrzucilbym tego MMIC-a i reszte dobral dzielnikiem "T". Moge ci tylko ponownie zaproponoiwac pomoc w tym, mam czym to pomierzyc i ustawic szumy.

    73r.


Roman, ściągać mi się już jego nie chce, niech tam sobie wisi, ale będę pamiętał że w razie czego gdzie się zgłosić.
Tak zastanawiałem się i faktycznie nie ma co przesadzać do łączności tropo z ilością wzmocnienia bo w sumie do pewnego momentu wzmocnienie pomaga a potem w najlepszym przypadku już nic, nie wiem czy nie pogorszy odbioru lub czegoś nie zepsuje.

Pozdrawiam i dzięki za "ząbek teorii"

_________________
SQ1HMA op. Michał
  
sp6tgk
15.10.2012 10:27:27
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 42 #1030243
Od: 2012-1-11
Witaj kolego.Przepraszam że wcześniej nie odp. ale wypadek uniemożliwił mi to...
1 co zauważyłem na fotkach to znaczne ilości kalafonii która daje niekontrolowane pojemności, z cyną też trochę przesada, po 2 to przy stabilizatorze jak również przy regulatorach są tylko elektrolity dodaj równolegle po 10 -100nF (stabilizatory lubieją się wzbudzać). Na liniach zasilających przyklej cyjanopanem płaskie ferryty np.z transformatorków pomocniczych w zasilaczach PC. Od złącza zasilającego do płytki wstaw dławik ~10 uH.
  
Electra28.03.2024 21:05:13
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WIADOMOŚCI, DYSKUSJE OGÓLNE » PRZEDWZMACNIACZ A WSKAZANIA S-METRA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny