Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE UŻYTECZNE PROGRAMY » SYNTEZA GEOMETRII ANTENY PARABOLICZNEJ ZA POMOCĄ PARAMETRYCZNEGO PROGRAMU CAD

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Synteza geometrii anteny parabolicznej za pomocą parametrycznego programu CAD

Fusion 360
  
SQ1GQC
28.02.2019 17:34:04
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 343 #2642797
Od: 2014-2-18


Ilość edycji wpisu: 2
Tytuł groźny, ale nic strasznego w tym nie ma. Aby zaprojektować antenę paraboliczną, bądź stworzyć model do analizy istniejącej musimy dysponować danymi geometrycznymi. Stworzyłem sobie prosty "wehikuł", który na podstawie podanej średnicy i założonego f/D generuje mi geometrię paraboli o tych parametrach. Parametryczność systemu CAD pozwala wszelkie obliczenia zawrzeć wewnątrz tego "wehikułu" i nie tworzyć z góry osobnego projektu dla każdej średnicy i stosunku f/D. Programem CAD/CAM który od kilku lat używam jest Fusion 360 Autodesku. W kwestii generowania krzywych stożkowych (conic curves) jest dość niestety ograniczony i ten obszar jest nieco zaniedbany, aczkolwiek jest to wystarczające narzędzie w tym wypadku. Najbardziej doskwiera mi brak parametryczności Rho krzywej stożkowej rozróżniającego parabolę od elipsy i hiperboli. Ponieważ celem moim jest stworzenie kompletnego "wehikułu" dla anten w układzie Cassegraina, mogę mieć w związku z tym kłopot z automatyczną generacją geometrii hiperbolicznego zwierciadła wtórnego. Dla anten parabolicznych oświetlanych w ognisku nie stanowi to problemu.
Co nam daje to mini-narzędzie? Po podaniu f/D i średnicy reflektora tworzy geometrię paraboli, wyznacza ogniskową, podaje kąty oświetlenia i odległość ogniska od krawędzi paraboli. Prace należy rozpocząć od zdefiniowania parametrów użytkownika. Następnie należy stworzyć prostokąt w oparciu o punkt zerowy układu współrzędnych a jego wymiary zdefiniować parametrycznie. Następnie na dwóch górnych narożach prostokąta rozpiąć "conic curve" o Rho=0,5. W osi zwierciadła postawić punkt definiujący ogniskową a jego odległość od zwierciadła zdefiniować w/g tabeli parametrów. Potem możemy zdefiniować kąty oświetlania aby móc je odczytywać. I gotowe. Wszystkie "constraints" są na rysunku widoczne.

Obrazek

Obrazek

Co z tym możemy zrobić? Na przykład wymodelować antenę:

Obrazek

jeśli mamy możliwość wytworzyć ją za pomocą obróbki skrawaniem, możemy wygenerować w CAM-ie ścieżkę narzędzia.

Obrazek

Można też tak przebudować parametry, aby na podstawie średnicy i głębokości talerza wyznaczyć f/D i w związku z tym ogniskową. To do identyfikacji nieznanego talerza. Nie mam chwilowo takiej potrzeby, ale przekształcenie podanych zależności z tabeli parametrów jest raczej sprawą trywialną.

No i sam Fusion 360. Zdobywa ostatnimi czasy dużą popularność gdyż dla uczniów, studentów, amatorów i początkujących firm jest możliwość uzyskania darmowej licencji. A płatna licencja nie jest droga i ze względu na model licencjonowania płatna jest corocznie (podpada pod model SaS). Ja postawiłem na niego na samym początku jego rozwoju jako niezależnego narzędzia.
_________________
Paweł
  
Electra08.04.2020 08:16:09
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE UŻYTECZNE PROGRAMY » SYNTEZA GEOMETRII ANTENY PARABOLICZNEJ ZA POMOCĄ PARAMETRYCZNEGO PROGRAMU CAD

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny