Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » EARTH-MOON-EARTH » NOWY TRYB ŁĄCZNOŚCI CYFROWYCH PO PIERWSZYCH PRÓBACH EME

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Nowy tryb łączności cyfrowych po pierwszych próbach EME

Program WSJT-X i emisja JT9
  
SP1JPQ
30.11.2012 00:37:31
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO73hi

Posty: 69 #1060444
Od: 2011-7-20



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Minął własnie miesiąc od premiery nowego programu autorstwa Joe Taylora K1JT - WSJT-X. Oprogramowanie to zawiera mowy tryb cyfrowy JT9.
Joe stworzył JT9 z myślą o najniższych pasmach czyli 136, 474 KHz i 1,8 MHz.
Nowa emisja została natychmiast zawładnięta przez użytkowników KF.
Do tego momentu nie było sensu pisac o tym na forum mikrofalowym.
Przede wszystkim pierwsze wersje programu były bardzo krytyczne jezeli chodzi o dokładność czasu.
Różnica rzedu 0,3 sekundy nie pozwalała odkodować przychodzacego sygnału.
Kolejna wersja 0.4 już tolerowała różnice rzedu 2 sekundy.
W tym momencie kwestią czasu było wykorzystanie JT9 na UKF (na 2 metrach tropo sam prowadziłem próby) EME
Wczoraj Joe upublicznił wersję 0.5 programu WSJTX z tolerancją czasową od - 2,5 do +5 sekund. Jednocześnie podał, że przeprowadzone próby EME zakończyły się powodzeniem.

Poniżej (w następnym poście) zamieszczam krótki opis będacy tłumaczeniem pierwszej wersji QSJT-X Quick Guide, a jeszcze w następnym (dla przejrzystości) opis zmian wprowadzonych w wersji 0.5.
Ponieważ Joe zaktualizował także Quick Guide, postaram sie jak najszybciej zamieścić tłumaczenie nowej wersji.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta.
To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi.
  
Electra28.03.2024 11:51:24
poziom 5

oczka
  
SP1JPQ
30.11.2012 00:39:39
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO73hi

Posty: 69 #1060445
Od: 2011-7-20



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
WSJTX KRÓTKIE WPROWADZENIE
Z oryginalnego WSJT-X Quick-Start Guide przetłumaczył SP1JPQ

WSJT-X jest eksperymentalną wersją programu WSJT, implementującą nowy tryb JT9, zaprojektowany specjalnie do użytku w pasmach MF i LF. JT9 ma wiele cech wspólnych z popularnymi trybami JT65 i JT4. Wszystkie trzy są przeznaczone do wykonywania QSO w warunkach ekstremalnie słabych sygnałów. Używają one niemal identycznej struktury wiadomości i kodowania źródła.
• JT65 jest używany do EME na VHF/UHF, oraz na całym świecie do łączności QRP na KF.
• JT4 jest używany głównie na pasmach mikrofalowych.
• JT9 jest zoptymalizowany dla pasm 1,8 MHz, 472 kHz i 137 kHz.
JT9 oferuje pięć czasów trwania sekwencji T/R (nadawanie/odbiór). Submody JT9-1, JT9-2, JT9-5, JT9-10 i JT9-30 używają odpowiednio T/R równe 1, 2, 5, 10 i 30 minut. Submody z dłuższą sekwencją T/R mają coraz mniejszą szerokość pasma i charakteryzują się wyższą czułością. Najwolniejszy JT9-30, ma całkowitą szerokość sygnału 0,4 Hz i działa przy stosunku sygnału do szumu -40 dB mierzone w standardowym paśmie odniesienia o szerokości 2,5 kHz.
Poza prezentacją nowego trybu pracy, program WSJT-X służy również do testowania nowych ram programowania WSJT. Graficzny interfejs użytkownika w poprzednich wersjach został napisany w języku Python z użyciem Tcl/Tk toolkit. WSJT-X powstał z użyciem C++ i Qt. Większość użytkowników nie zauważy różnicy, ale nowy system uprości konserwację programu dla różnych platform. W fazie eksperymentalnej WSJT-X zawiera tylko nowe tryby JT9, w późniejszym czasie zostaną dodane inne popularne mody z WSJT.
Ten krótki dokument zakłada, że masz już jakieś pojęcie o programie WSJT. Jeśli nie, przeczytaj najpierw Podręcznik Użytkownika WSJT. Jest on dostępny na stronie internetowej http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/WSJT_User_600.pdf.
Instalacja i konfiguracja
1. Aktualną wersję programu WSJT-X można pobrać ze strony domowej WSJT w http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/. Kliknij na link WSJT na lewym marginesie strony, a następnie użyj odpowiedniego łącza celem pobrania WSJT-X.
2. Uruchom pod Windows pobrany plik i postępuj zgodnie z instrukcją instalacji. Pod Windows Vista lub Windows 7 zaleca się instalację WSJT-X w swoim własnym katalogu (sugerowane domyślnie c: \ wsjtx) zamiast C: \ Program Files \ wsjtx.
3. Po zakończeniu instalacji uruchom WSJT-X i wybierz opcje z menu Setup. Wpisz swój znak i lokator. Wybierz port PTT, który będzie używany do sterowania T/R (nadawanie/odbiór) lub None, jeśli będziesz używać VOX (niezalecane, jeżeli korzystasz z dużej mocy). Wybierz odpowiednie urządzenia z rozwijanej listy dla Audio In i Audio Out. Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno Opcje, a jeśli jest to konieczne, kliknij przycisk STOP w oknie głównym.
4. Z menu Mode wybierz submod JT9-1. Kliknij w oknie Wide Graph (wodospad) ok. 1500 Hz na skali częstotliwości audio i wybierz typ wykresu JT9 Sync. Kliknij menu File | Open w okienku głównym programu. Natępnie przejdź do katalogu ... \ Save \ Samples w katalogu instalacyjnym WSJT-X i otwórz przykład 000000_0000.wav. Powinieneś zobaczyć coś takiego jak na poniższym zrzucie ekranu:

zrzuty ekranu w oryginale i w pliku pdf

5. W trybie odbioru sygnałów (Monitor on), ustaw poziom szumów tła ok. 25 dB na skali w lewym dolnym rogu ekranu głównego. Skala ta jest mierzona w stosunku do najmniej znaczącego bitu 16-bitowego przetwornika A / D.
6. Jeśli wszystkie parametry zostały poprawnie ustawione i jesteś obeznany z wcześniejszymi wersjami WSJT, powinieneś być w stanie korzystać z trybów JT9 w programie WSJT-X.
Ważna uwaga dla wszystkich
Bądź świadomy, że początkowe wersje testowe WSJT-X mają pewne ograniczenia. Liczba odnotowanych parametrów nie były właściwie skalibrowane i dekoder JT9 nie jest w pełni zoptymalizowany. Wiele ulepszeń nie zostało jeszcze wykonanych, a wszelkie opinie użytkowników są mile widziane.
Porady dla nowych użytkowników
1. Ustaw AGC OFF (lub przekręć RF tak by zyskać minimalne działanie ARW).
2. Ustaw poziom szumów tła (RX Noise) do 20-30 dB na wskaźniku WSJT-X (lewa, dolna strona okienka głównego). Dla najlepszego zakresu dynamiki, suwak na prawo od zielonego słupka powinien znajdować się w okolicach środka.
3. Zakres częstotliwości wodospadu zawsze zaczyna się od 1000 Hz. Oznacza to, że w trakcie nadawania i odbioru zakres częstotliwości zaczyna dokładnie 1 kHz powyżej częstotliwości VFO. Górna granica częstotliwości zależy od submodu JT9, ustawienia suwaków FFT/piksel, oraz szerokości wykresu wodospadu. Podczas normalnego użytkowania zalecany jest zakres częstotliwości dźwięku 1000-2000 Hz dla submodów JT9-1 i JT9-2, 1000-1300 Hz dla JT9-5, 1000-1150 Hz dla JT9-10 i 1000-1050 Hz dla JT9 -30.
4. Dla najlepszej czułości wodospadu, ustawić FFT/PIXEL = 1 i N Avg ≥ 3.
5. Kliknij na wodospad, aby ustawić Częstotliwość QSO. Podwójne kliknięcie ustawia częstotliwość QSO, uruchom dekoder (MONITOR) i ustaw Tol do odpowiedniej wartości.
6. Kliknij dwukrotnie na zdekodowany znak wywoławczy, aby skopiować go do okienka DX Call i wygenerować odpowiednie wiadomości (kliknąć GenStdMsgs), w tym raport o sile sygnału.
7. Masz do wyboru trzy opcje wykresu pod wodospadem.
• Kliknij CURRENT, aby zobaczyć uśrednione widmo z ostatnich N Avg FFT.
• Sprawdź CUMULATIVE, aby zobaczyć uśrednione widmo od początku przedziału Rx.
• Wybierz JT9 Sync, aby zidentyfikować sygnał synchronizacji JT9 w wybranym submode.
8. WSJT-X wymaga dokładnego czasu. Komputery korespondentów powinny być zsynchronizowane z dokładnością do +/-2 sekund. Zalecanym oprogramowaniem do synchronizacji czasu przez internet jest Meinberg NTP. Zobacz szczegółowe instrukcje na stronie http://www.satsignal.eu/ntp/setup.html .
9. JT9 jest trybem przeznaczonym dla odbioru słabych sygnałów. We wczesnych wersjach testowych WSJT-X, nie poświęcono szczególnego wysiłku dla zoptymalizowania dekodera do obsługi silnych sygnałów.

Protokół JT9
UWAGA! Ta część to pisany przez Joe K1JT krótki wykład o sposobie kodowania JT9. Zawiera specjalistyczne określenia z matematyki, a szczególnie z teorii kodowania. Nie jest moją intencją i raczej nie da się przełożyć tego na język potoczny, dlatego można poniższy fragment pominąć lub poszukać w podręcznikach teorii kodowania. Szczególnie polecam przeczytać opisy „KOD SPLOTOWY” i „KOD KOREKCYJNY” w Wikipedii. Ta część została przeze mnie przetłumaczona zgodnie z moją wiedzą matematyczną i znajomością języka. Nie oznacza to jednak, że jest bezbłędna i jeżeli ktoś ma na ten temat inne zdanie, proszę o kontakt.

JT9 to tryb przeznaczony do wykonywania QSO na MF i LF. Tryb wykorzystuje zasadniczo taką samą 72-bitową strukturę wiadomości jak JT65. Kodowanie korekcyjne (ECC) wykorzystuje silny kod splotowy z ograniczeniem długości K 32, stopą kodu = 1/2, i bez nadmiarowych zer, co prowadzi do zakodowania komunikatu o długości (72 +31) x 2 = 206 bitów niosących informację w modulacji 9 FSK. 8 tonów stosuje się w odniesieniu do danych, dziewiąty dla synchronizacji. Szesnaście znaków przerwy używa się do synchronizacji, a więc transmisja wymaga ogółem
206/3 + 16 = 85 (w zaokrągleniu) kanałów znakowych.
Czas trwania pojedynczych znaków to około
(TRperiod-8)/85
gdzie TRperiod jest długością sekwencji T/R w sekundach.
Dokładne długości trwania znaków są tak dobrane, że nsps (the number of samples per symbols - ilość próbek na znak), przy 12000 próbek na sekundę jest liczbą która nie zawiera czynnika pierwszego większego od 7. Ten wybór pozwala na wydajne zastosowanie FFT (Fast Fourier Transform – szybka transformata Fouriera). Odstęp tonów modulacji 9-FSK wynosi
df = 1 / tsym = 12000 / nsps,
równe stopie kluczowania.
Łączna szerokość pasma wynosi:
9 × df
Generowany sygnał ma fazę ciągłą i stałą amplitudę.
To już koniec wykładu. Prawda, ze to proste?
Parametry pięciu submodów protokołu JT9 przedstawiono w poniższej tabeli, wraz z przybliżonym poziomem progów dekodowania S/N mierzone w symulacji kanałem AWGN (Additive white Gaussian noise). Numery następujące po "JT9-" w podmenu Tryb określają czas T/R w minutach.

Submode Liczba próbek na znak
Nsps Czas trwania symbolu tsym Odstęp tonów
df Szerokość sygnału
Próg S/N Czas
Trwania
QSO
s Hz Hz dB minuty
JT9-1 6912 0,58 1,736 15,6 -27 6
JT9-2 15360 1,28 0,781 7,0 -30 12
JT9-5 40960 3,41 0,293 2,6 -34 30
JT9-10 82944 6,91 0,145 1,3 -37 60
JT9-30 252000 21,00 0,048 0,4 -42 180
* Poziom szumów mierzony w paśmie 2500 Hz.

Miłej lektury
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta.
To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi.
  
SP1JPQ
30.11.2012 00:40:07
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO73hi

Posty: 69 #1060446
Od: 2011-7-20



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Zmiany wprowadzone do WSJT-X v.0.5

1. PTT sterowanie poprzez porty COM COM10 i wyższych jest włączony.
2. Zwiększona wydajność dekodera: większa prędkość, jak również większe szanse sukcesu. Umiarkowany dryf częstotliwości jest wykrywany i kompensowanye ilości dryfu częstotliwości są wykrywane i kompensowane. Wartości S/N są bardziej wiarygodne. Przesunięcia czasowe od -2,5 do +5 sekund są obsługiwane, co sprawia, że JT9 jest użyteczny także dla EME. (Pierwsze testy EME na 144 MHz były udane, a wydajność wydaje się dobra).
3. Tx Frequency teraz śledzi wybranej częstotliwości QSO (chyba że posiadasz wciśnięty klawisz CTRL podczas ustawienia częstotliwości QSO poprzez kliknięć myszką lub F11/F12 klawiszy).
4. Dekodowany tekst zawierający "CQ" jest podświetlony na zielonym tle; Tekst w tym "MyCall" jest podświetlony na czerwono.
5. W poprzednich wersjach, raportowanie sygnałów sygnałów było w zakresie -30 do -01 dB. W v0.5 zakres został rozszerzony od -50 do +49 dB. Jest kompatybilność ze starszymi wersjami w zakresie od -30 do -01, ale raporty w zakresie od -50 do -31 i 0 do +49 nie będą dekodowane poprawnie w starszych wersjach programu. Ważne jest, aby uaktualnić posiadany program do najnowszej wersji
6. Zaimplementowano tryby zapisu plików wav "Zapisz zsynchronizowane" i "Zapisz zdekodowane".
7. Parametry związane z procedurą dekodowania oraz data, czas UTC, i submode JT9 są obecnie zapisywane w pliku wsjtx_rx.log.
8. Możliwość edycji komunikatów TX (w każdym z sześciu pól Tx1 do Tx6). Komunikaty free text są obcięte do 13 znaków i podświetlone różowym tle.
9. Nowinką jest pokazywanie ostatnio nadawanego komunikatu (z prawej strony na pasku stanu (dół okienka). To może to być przydatne, jeśli straciłeś orientację gdzie jesteś w trakcie QSO.
10. Domyślnie, program zostanie uruchomiony z włączonym monitorem. Menu ustawień pozwala wybrać "Monitor OFF przy starcie".
11. Poprawione jest skalowanie krzywej "Sync JT9" krzywej. Należy pamiętać, że sygnał JT9 aktualnie wybranego submode powinien pojawić się na wykresie jako wzgórze o szerokości równej całkowitej szerokości sygnału z wąską lekką wypukłością na lewej krawędzi (sygnał synchronizacji). Sygnał synchronizacji jest zdefiniowany jako nominalna częstotliwość sygnału JT9.
12. Podstawowe informacje o QSO obecnie są zapisywane do pliku wsjt.log po kliknięciu "Log QSO".
13. Zaktualizowana została instrukcja WSJT-X.
14. Inne znane błędy zostały poprawione. Nowych prawdopodobnie nie ma! Jeżeli znajdziesz nowy błąd lub stary, ale nie poprawiony proszę wyślij do mnie mail
Podsumowanie aktualnego stanu rozwoju programu WSJT-X
Wierzę, że WSJT-X jest już stabilnym, a co najważniejsze użytecznym programem. Operatorzy z wielu krajów wykonali już wiele tysięcy QSO JT9-1 głownie na KF. Sam zrobiłem ponad 100 łączności. Bardzo dużo łączności przeprowadzono także na LF i MF. Przeprowadzono udane testy EME w paśmie 2 metrowym
Z tego co mi wiadomo, wolniejsze tryby (JT9-5, JT9-10 i JT9-30) również pracują poprawnie. (Na pewno robią to w mojej konfiguracji laboratoryjnej.) Wiele osób uzna te tryby za zbyt wolne dla „codziennego użytku”, a ponadto wymagają one bardzo wysokiej stabilności częstotliwości.
Przyszłość pokaże czy będą one szeroko używane.
Alternatywnym podejściem do uzyskania lepszej czułości byłoby wprowadzenie do dekodera możliwości uśredniania z kilku kolejnych transmisji. Na przykład średnia z pięciu transmisji JT9-1 może osiągnąć próg dekodowania ok. -32 dB, tylko o 2 dB gorszy niż jedna transmisja JT9-5. Krótsze transmisje być może pozwolą na krótsze QSO. Również wymagania dotyczące stabilności częstotliwości w JT9-1 są znacznie mniej rygorystyczne niż JT9-5.
Program rozwoju WSJT-X nie został zakończony. Będę wdzięczny za uwagi oraz za maile wskazujące problemy, jak również Twoją "lista życzeń" funkcji do dodania w przyszłości. W mailach proszę o przesłanie przykładowych plików z nagraniami sygnałów. Powinny to być sygnały zdekodowane, ale inne też będą mile widziane.
Mam nadzieję, że wkrótce znajdę więcej czas na pracę nad WSJT-X. Na razie mój czas będzie przede wszystkim poświęcony zawodom ARRL International EME.

Z najlepszymi życzeniami,
- 73, Joe, K1JT

_________________
Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta.
To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi.
  
SP1JPQ
30.11.2012 07:56:42
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO73hi

Posty: 69 #1060516
Od: 2011-7-20



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Przejrzałem zaktualizowaną instrukcję WSJT-X. Nie ma tam rewolucyjnych zmian, uaktualniono głównie rysunki.
Znacznie więcej zmian będę musiał wprowadzić w tekście w którym opisana będzie każda funkcja programu (ustawienia, klawisze) i ten tekst bedzie dostępny pewnie dopiero po weekendzie.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D

_________________
Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta.
To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi.
  
SP1JPQ
30.11.2012 17:29:08
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO73hi

Posty: 69 #1060842
Od: 2011-7-20



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 2
Joe spełnił kolejną prośbę użytkowników i opublikował wreszcie change log czyli szczegółową historię zmian w WSJT-X

Poniżej tekst w oryginale. Nie mam planów tłumaczenia tego na polski, zainteresowani dadzą sobie radę wesoły

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D

WSJT-X Changelog

November 30, 2012: v0.5, r2788

Changes from r2786 include the following:


1. A bug was introduced when support for positive signal reports was
added. It could cause a program crash when certain free-text messages
were composed for transmission. The bug has been fixed.

2. In the slower JT9 sub-modes, the UTC listed on decoded text lines
has been changed to the start time of the Rx sequence, rather than the
time of the final minute.

3. The waterfall's "Auto Zero" button had no function, and has been
removed.



November 29, 2012: v0.5, r2786

Changes from yesterday's r2783 are minor, but may be important to you.


1. In r2783, the companion program jt9.exe (started automatically when
you start WSJT-X) was a CPU hog for no good reason. This was an
oversight on my part, and the bug has been corrected.

2. The program should now run correctly if installed in a directory
whose name contains embedded spaces. (Under Vista and Win7, however,
it's still not a good idea to install WSJT-X into C:\Program Files,
because of restricted write permissions there.)

3. In r2783 and earlier, stopping a transmission by toggling to "Auto
OFF" would terminate Tx audio and release PTT almost simultaneously,
possibly hot-switching your T/R relay(s). This has been corrected so
that proper sequencing takes place.


November 28, 2012: v0.5, r2783

This revision has an unusually large number of changes relative to the
previous release, v0.4 r2746. These changes include:


1. PTT control via COM ports COM10 and higher is enabled.

2. Improved decoder performance: higher speed as well as better
chances of success. Moderate amounts of frequency drift are detected
and compensated. Computed S/N values are more reliable. Time offsets
from -2.5 to +5 s are now supported, which makes JT9 usable for EME.
(EME tests on 144 MHz have been successful, and performance on that
propagation mode appears to be good.)

3. Tx Frequency now tracks the selected QSO Frequency (unless you hold
down the CTRL key when setting QSO Frequency via mouse-clicks or the
F11/F12 keys).

4. Decoded text containing "CQ " is highlighted with green background;
text including "MyCall" is highlighted in red.

5. In previous versions, signal reports were required to be in the
range -30 to -01 dB. In v0.5 r2782 the range has been extended to -50
to +49 dB. There is backward compatibility for the range -30 to -01,
but reports in the range -50 to -31 and 0 to +49 will NOT be decoded
correctly by previous program versions. It is important to upgrade!

6. Items "Save Synced" and "Save Decoded" are now implemented.

7. UTC Date, JT9 submode, and a parameter related to the decoding
procedure are now included in file wsjtx_rx.log.

8. Editing of Tx messages (in any of the six Tx message boxes) is
complete when you hit "Tab" or "Return". The message is then parsed
and converted to the form in which it will be displayed if decoding is
successful. Free-text messages are trimmed to 13 characters and
highlighted with a pink background.

9. The most recent transmitted message is displayed in the right-most
label on the status bar. This can be useful if you have lost track of
where you were in a QSO.

10. By default, the program now starts with Monitor ON. An option on
the Setup menu allows you to select "Monitor OFF at startup".

11. Better scaling is provided for the red "JT9 Sync" curve. Note
that JT9 signals in the active sub-mode should appear in this plot as
a bump of width equal to the total signal bandwidth, with a narrow and
slightly higher bump at the left edge. The narrow bump is the
frequency of the Sync tone, which is defined as the nominal frequency
of the JT9 signal.

12. Basic QSO information is now written to file wsjt.log when you
click the "Log QSO" button.

13. The WSJT-X User's Guide has been updated.

14. Other known bugs have been fixed. There will probably be new
ones! When you find one, or if you know of any old ones that have NOT
been fixed, please send me email.

Summary of Present Status
----------------------------------------------------------------------
I believe that WSJT-X is now a stable and very usable program. Many
thousands of QSOs have been made with JT9-1, mostly at HF -- I have
made nearly 100, myself. Also a number of QSOs have also been
completed at MF, and successful tests have been made on 2m EME, etc.
A number of QSOs have also been made with JT9-2.

As far as I know the slower modes (JT9-5, JT9-10, and JT9-30) also
work correctly. (Certainly they do in my laboratory test setup.)
Most people will find these modes too slow for "everyday" use, and
they require high frequency stability. It remains to be seen whether
they will be widely used.

An alternative approach to obtaining improved sensitivity would be to
give the decoder an ability to average over several successive
transmissions. For example, the average of five JT9-1 transmissions
could reach a decoding threshold around -32 dB, only 2 dB worse than a
single JT9-5 transmission. Because of QSB, the shorter transmissions
may actually succeed in less total time. Stability requirements would
be those of JT9-1, much less stringent than those of JT9-5.

Program development is not finished, by any means. I will be grateful
for your feedback on performance issues, as well as your "wish-list"
of features to be added. As always, example recordings of files that
you think should have decoded, but did not, will be much appreciated.

November 16, 2012: v0.4, r2746

Changes from v0.4 r2731 include the following:


1. Valid signal reports are now generated by double-clicking on a
callsign in the decoded text window.

2. Consecutive spaces in a Tx message are now collapsed into a single
space.

3. Decoding speed is much improved, especially when strong (possibly
non-JT9) signals are present and "Tol" is set to a relatively large
value.

4. Scaling of the "JT9 Sync" plot (red curve) is more reasonable.

5. Layout of widgets on the main window has been improved.

6. Several minor bug fixes.

November 14, 2012: v0.4, r2731

A number of known bugs have been fixed, and the JT9 decoder is
significantly improved. Among other improvements, the program is now
much less fussy about timing issues.

November 6, 2012: v0.3, r2717

Changes from r2713 include the following:


1. A bug in the decoder that led to erratic behavior (failed decodes)
under certain conditions has been corrected. Decoding is now much
more reliable.

2. A valid algorithm is now used to calculate S/N values for received
JT9 signals.

3. The header format of recorded *.wav files has been corrected.
These files will now play correctly in Windows programs that expect
the standard header.

November 6, 2012: v0.2, r2713

Changes from r2711 include the following:


1. Updates to the Quick-Start User's Guide,
http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/WSJT-X_Users_Guide.pdf

2. Double-click on waterfall now sets Tol to a reduced
(mode-dependent) value.

3. Tol is saved and restored on program restart.

4. A "digital gain" slider was added next to the green-bar audio level
indicator. With the slider at mid-range, the scale reads correctly in
dB above the least significant bit of 16-bit audio data.

5. There is now a test that rejects at least one type of data that is
sufficiently corrupt to cause Eddie's best friend, the message
"15P6715P67WCV".

6. Several minor tweaks to improve decoder performance.

7. The program now starts with Monitor OFF. You must click Monitor to
start accepting audio. For some types of testing, this may be an
advantage. This startup condition may be changed again, in the
future.

October 31, 2012: v0.2, r2711

Three significant changes since r2706:


1. Three options are now provided on the "Decode" menu, controlling
the "depth" of the decoding process. For most purposes I suggest you
should use "Normal", but feel free to experiment with the others.

2. Decoding of multiple signals in one Rx interval has been improved.

3. Handling of strong signals has been improved.

October 309, 2012: v0.2, r2706

Changes since r2702 include the following:


1. The problem with "ghost" signals is fixed.

2. A problem causing very long decode times under certain
circumstances has been fixed. Please note: decode times on any recent
PC should no more than a few seconds!

3. I have re-directed the program's fatal error messages so they will
be sent to the command-prompt window from which you started the
program. Please send me full reports on any such messages you observe,
preferably with details on how to reproduce the problem.

#########################################################################

Some additional information ...

1. Yes, the JT9 modes require good stability in all system
oscillators. The present JT9 bdecoder does not attempt to track
frequency drifts. Such capability will be added, however. We have
been using digital modes for EME for nearly ten years now, at 144 MHz
and higher. There are more than 1000 WSJT users on EME, using all
kinds of rige. We have learned how to deal with reasonable rates of
drift. Surely if we can do these things at VHF, we can do them much
more easily at MF and LF.

2. If you're sure that you have seen degraded JT9 performance because
of frequency stability issues, don't just complain on the LF
reflector. Document your case and send me an example file with a
drifting JT9 signal. Making WSJT-X and JT9 better is partly YOUR
responsibility!

3. In other ways as well, test files are needed. I can make many
tests myself, but I can't foresee all the problems others will have.
That's what the "Save All" function is for! In these early tests,
always run with "Save All" checked, just in case you will want to
refer back to something that happened. You may want to send me the
file in question. You can always clean out your "Save" directory by
using "File | Delete all *.wav files in SaveDir". I need good
examples of signals that fail to decode for any unknown reason. Also
some good examples of atmospheric or other impulsive noise, for
testing the noise blanker.

4. I have added a page of "Hints for New Users" to the online WSJT-X
User's Guide,
http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/WSJT-X_Users_Guide.pdf .
Please read it! ... and let me know if you find other operational
details of WSJT-X that need explanation. This will likely be
especially true for those not already familiar with older versions of
WSJT.

5. An operational suggestion: In many ways the different JT9 submodes
are treated as distinct modes. If you receive a JT9-x signal in a
different submode than the one you have selected, you won't decode
it. For this reason, if JT9 is to become popular we'll probably need
to choose one or two of the submodes for general use, and perhaps
assign a narrow slice of the band to each one. Note that "message
averaging" in the Rx software can make two or three JT9-2
transmissions as good as one JT9-5 transmission, with the advantage
that you will copy sooner if signals are better than required for
JT9-5. Message averaging is not yet present in the JT9 decoder... but
in future it can be. Again, we have dealt with such issues very
effectively on EME -- and can do so at MF/LF, for sure.

6. On the topic of CW, Beacons, WSPR, JT9, etc. I really don't
understand what all the fuss is about. Surely there is room for
everybody? Maybe I'm just too new here to understand? (Mal, is this
mostly just a matter of "Mal being Mal"???)

On the HF bands, the WSPR sub-band is just 200 Hz wide. If we did the
same on 630 m, the WSPR sub-band would take up less than 3% of the 7
kHz band. If that's too much, we could cut it in half, or even less,
and still have enough WSPR space. Moreover, a "slow WSPR", if
warranted, would require even less bandwidth. Similar comments apply
to JT9. The bandwidth of JT9 signals is significantly less than that
of CW, for comparable information rates. There should be enough
spectrum for both, even in our narrow MF and LF bands.

7. As for performance comparisons between JT9 and WSPR: WSPR is a
mature program, and its decoder has been optimized and tweaked over a
period approaching five years. You are playing with JT9 in infancy.
With help (as opposed to simple complaints) from users, it will
improve rapidly.

October 29, 2012: v0.2, r2702

Changes since version 0.1, r2696 include the following:


1. Sample rate for audio output has been changed from 12000 to 48000
Hz. Tx audio may now be generated at any frequency from 500 to 20000
Hz.

2. The Decoder now tries to decode all synchronizable signals in the
"green zone", that is, within "Tol" Hz of the selected QSO
frequency. (Before, by default it decoded only the signal producing
the highest "sync" value. Other signals could be decoded by manually
setting the QSO frequency and reducing Tol as needed.)

3. The user's selected QSO Frequency is now saved and restored on
program restart.

4. The problem with re-initialization after changing sub-modes has
been fixed.

5. The problem (for some users) of not releasing PTT after end of a
transmission has been fixed.

6. The program now writes a log of all decodes to a file wsjtx_rx.log
in the wsjtx directory.


October 25, 2012: v0.1, r2695

25 października 2012 data oficjalnej premiery modu JT9 i upublicznienie WSJTX (eksperymantalny WSJT)
Initial version of WSJT-X (experimental WSJT) released for testing.


_________________
Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta.
To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi.
  
Electra28.03.2024 11:51:24
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » EARTH-MOON-EARTH » NOWY TRYB ŁĄCZNOŚCI CYFROWYCH PO PIERWSZYCH PRÓBACH EME

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny