Co przedstawia rysunek?
konkurs
    sp6gwn pisze:

      dj6ep pisze:

      To moze ja zaczne. Co rysunek mial przedstawiac, to widac. A przedstawia "marzenie scietej glowy".73r.

    hmm.podobno ścięta głowa marzyła że ją przykleją do szyji i dalej będzie ważna,hi.
    Ale tak bardziej poważnie to zastanawia mnie dlaczego to miałoby nie działać.Skoro są duo na 3cm i 1,25 cm oraz na 3cm i 6 cm to jak się zachowa sygnał z pasma 24 GHz w oświetlaczu z 5,6 GHz.Zapewne nie będzie widział ogniska,ale jakiś wycinek paraboli oświetli.Niestety nie jestem teoretykiem to nie umiem tego wyliczyć.
    Oczywiste że "antenka" w oświetlaczu z pasma 6 cm będzie wychwytywać oba sygnały wyższe i należy zabezpieczyć wejście lNA.Można dać dodatkowe rele lub jednocześnie z wyższymi pasmami rele antenowe w TRV 6 cm załączać na nadawanie.Na 3 cm zapewne podobnie ale tylko z 24 GHz bo 6 cm nie wchodzi do falowodu z 3 cm.
    Myślę że należałoby takie trzy w jednym wykonać i sprawdzić jak się zachowa pasmo 24 GHz bo pozostałe napewno sobie dadzą radę,hi.Takie duo na 3cm i 6cm kiedyś wykonałem i mi działało,robiłem QSO w zawodach.Nie robiłem żadnych pomiarów ,więc proszę o to nie pytać,hi.
    73 Henryk sp6gwnoczko



Heniu trafiles w dziesiatke, pozwol mi prosze niektore slowa troche rozwinac.

Oczywiscie ze oswietlacz bedzie dzialal i mozna bedzie na nim robic lacznosci ale zamin ktos go zbuduje i bedzie w koncu rozczarowany chce naswietlic czego mozna od takiego systemu oczekiwac.
Tego co prawda na rysunku nie widac, ale przyjmuje ze dwie pierwsze czesi (patrzac od lewej) wykonane sa na falowodach okraglych. W przeciwienstwie do falowodow prostokatnych charakteryzuja sie folowody okragle stosunkowo malym zakresem czestotliwosci pracy. Czesc oswietlacza na pasmo 5,7G bedzie pracowala poprawnie z "normalnym katem otwarcia" dla otwartych na koncu falowodow czyli jakies 120°. Czesc falowodu dla tego pasma nie jest juz wstanie przeniesc sygnalow w zakresie 10,3GHz i ten "kawalek rurki" jest tylko przyslona dla sygnalu, ktory promieniuje oswietlacz na 3cm. Praktycznie wyglada to tak, ze kat otwarcia redukuje sie do okolo 90°. Prosty rachunek daje wynik, ze tylko okolo 1/4 Paraboli jest oswietlona, co wprowadza straty rzedu 6dB. Do tego dochodzi jeszcze fakt ze oswietlacz 10G cofniety jest o pare centymetrow od ogniska lustra. Wiem z licznych pomiarow ze powstaja tutaj nastepne powazne straty. Calosc zalezna jest oczywiscie od wielkosci i stosunku F/D posiadanego lustra (czym wieksze lustro, tym mniejszy procentualny blad) mozna jednak spokojnie przyjac ze system na 10 GHz bedzie mial przynajmniej 10dB strat w stosunku do tego samego ale poprawnie oswietlonego reflektora. Chyba nie trzeba pisac ze na 24GHz sytuacja wyglada jeszcze gorzej!

Wiem ze sa stacje ktore urzywaja takich przynajmniej dwupasmowych oswietlaczy, mysle jednak ze jest to czesto uzasadnione mala iloscia znanych rozwiazan wielopasmowych.

Przyjemniej niedzieli! roman.


  PRZEJDŹ NA FORUM