HAM Video wysokorodzielcza telewizja rtadioamtorska z pokładu Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Witajcie ponownie.

Piotrze czy DVB-T i DVB-S to jest to ten sam system kodowania tylko inna częstotliwość pracy? Tak jak zauważyliście HAM Video czy HAM TV ma pracować jako DVB-S ale w paśmie radioamatorskim. Sygnał z ISS ma w Europie przechwytywać 5 stacji naziemnych, które mają transmitować wizję na serwer wideo w UK. W ten sposób około 15 min transmisji ze stacji ma być możliwe.

Ważny segment HAM Video ma to segment naziemny. Jak obliczono już na antenach 120cm można będzie odbierać sygnał z HAM Video z ISS na poziomie zdolnym do zdekodowanie sygnału DVB-S przez około 3-4 min przelotu. Nie wiadomo jaka będzie jakość sygnału z Columbusa - to nie to samo co segment rosyjski. Być może, że ni każdy przelot będzie dostępny.

Co do zasady to naszego pasma nie obejmuje system komercyjny DVB-S, dlatego jak słusznie zauważaliście przydałby się konwerter częstotliwości w dół. W segmencie naziemny ARISS Europa zastosował przejście na pasmo 23cm - wówczas wystarczy normalny dekoder DVB-S.

Ja się jeszcze zastanawiałem nad konwerterem na pasmo 2m, z tym że:
1. pasmo radioamatorskie jest za wąskim do tego celu pasmem i wyjdzie się poza pasmo.
2. do dekodowania obrazu trzeba by było zastosować tuner DVT-C (jeśli zadziała kompatybilnośc kodowania systemu DVB-S / DVB-C).

W segmencie naziemnym ARISS Europa są jeszcze dodatkowe elementy konieczne do dostarczenia sygnału wizyjnego do serwera wideo w UK.

PS. Zwróćcie proszę uwagę jak długo przełącza się telewizor z kanału na kanał. Taki czas niezakłóconej transmisji jest potrzebny na odtworzenie na krótki czas obrazu. Innymi słowy wymaganie jest dużo wyższe niż dla odbioru analogowego dźwięku, czy króciutkich pakietów cyfrowych.

Zalecana maksymalna prędkość obrotu czaszą to 5 stopni na sekundę, z precyzją dla czasy 120cm mniejszą niż 2 stopnie.


  PRZEJDŹ NA FORUM