Transverter 2320 MHz wg. DJ6EP
Witajcie,
spiesze doniesc iz pierwsze dwie sztuki juz uruchomione wesoły

Po kolei jednak.
Zasadniczo opis uruchomienia TRV 9cm wystarczy do wykonania tej konstrukcji. Czestotliwosci sa nizsze, to i jest prosciej pan zielony
Roznica w moim wykonaniu w stosunku do innych polega na tym, ze tak czy siak bede mial zewnetrzne OCXO. Normalnie wystarczy po prostu grzejnik od DB6NT, ale u mnie lezalo kilka przygotowanych puszek z OCXO DF9LN.

Swoj montaz wykonywalem w taki sposob, iz lutowalem najpierw praktycznie wszystko oprocz elementow aktywnych, podawalem napiecia w roznych punktach tak aby miec pewnosc, ze wszystko jest OK. Pozniej stabilizatory napiecia, kontrola poprawnosci dzialania przelacznika napiec, przetwornica napiecia ujemnego i tak dalej. Na pierwszy ogien jako najwazniejsza poszla heterodyna.
Nieopisany kondensator w kolektorze tranzystora T2 powinien miec wartosc 47 pF, kondensator 47 pF przy cewce L3 ma prawdopodobnie zly opis na soldermasce (100 pF zamiast 47 pF).


Cewke nawinalem drutem 0,18mm - 5,75 zwoja tak jak na zdjeciu:

Przy takiej wartosci oba kwarce zaskoczyly od razu. Odsluchu czy kwarc pracuje mozna spokojnie dokonac recznym radiem 2m, ktore posiada mozliwosc odbioru radiofonii "normalnej". Nawet przy zamontowanym tylko tranzystorze SST310 daje sie ja spokojnie zauwazyc.
Widok gotowej, dzialajacej ale jeszcze troche niedomytej heterodyny


Dosc wazne jest podczas uruchamiania heterodyny obserwowanie pradow plynacych w kolejnych powielaczach, cala poprawnie pracujaca heterodyna pobiera ok 100 mA. Gdyby z domyslnymi zerowymi wartosciami rezystorow ograniczajachch prad tranzystorow plynely zbyt male prady warto poeksperymentowac z kondensatorami sprzegajacymi poszczegolne stopnie. Jeden egzemplarz ruszyl u mnie od razu i produkowal duzo za duzo mocy, drugi zas wymagal wymiany kondensatorow sprzegajacych stopien T3-T2 oraz T4-T3 na 5,6pF. Zwiekszanie pojemnosci przed T5 powodowalo odwrotny skutek.
Warto tutaj zauwazyc, ze nie jest to wada czesci! Identyczny efekt obserwowalem przy uruchamianiu transwerterow na 9 cm z tranzystorami BFP196W zamiast BFP196. Sa one mniejsze, a co za tym takze idzie posiadaja mniejsze pojemnosci wewnetrzne. Podejrzewam, ze tutaj takze dostawca dal tranzystory z troche innej partii, ktore roznia sie nieznacznie pojemnosciami.
Zasadniczo wszystko warto uruchamiac po kolei po jednym stopniu - wtedy widac co sie dzieje.

Wstepnie polutowane i osadzone w obudowie urzadzenie wyglada tak:


Z drugiej strony (juz po sprawdzeniu poprawnosci dzialania przelacznika napiec i polutowaniu wszystkich wzmacniaczy MMIC).


Podlaczylem sobie takze zewnetrzny mikroamperomierz (25 uA, opornik ograniczajacy prad zmienilem z 1 kR na 100 kR i jest OK dla pelnej mocy).
Uklad do strojenia i pomiaru mocy wygladal nastepujaco: IC-202 jako posrednia, na wyjsciu transwertera tlumik 20 dB, przejscie SMA-M - SMA-M, przejscie SMA-F - N-F, miernik mocy.



Moc jest nastepujaca: P~= 5dBm-2dB+20dB = 23 dBm = 200 mW.
Taka moc uzyskalem dla obydwu egzemplarzy. Jest to moc realna do osiagniecia, nie mialem chwilowo mozliwosci podpiecia sie pod analizator widma zeby sprawdzic jak wyglada cale widmo.

Mikroamperomierz zamyka skale oczko

Wartosc napiecia na nieobciazonym wyjsciu monitor (imedancja wejsciowa multimetru ok 10 GR) km -2,8 V

W stosunku do TRV na 9 cm podniosla sie prawdopodobnie sprawnosc mieszacza, moze wynika to z przelaczania sygnalu diodami PIN zamiast uzywania dzielnika Wilkinsona. Objawia sie to brakiem mozliwosci zredukowania mocy TRV poprzez uzycie potencjometru Tx. Wymienilem opornik R na 4,7 kR i regulacja juz jest. Mozna sie pokusic jeszcze o troche wieksza wartosc, ale ja juz odpuscilem wesoły

Jeszcze jedno zdjecie gory gotowego TRV


Mam nadzieje, ze wszystko jasno opisalem wesoły W razie dalszych pytan chetnie pomoge jesli tylko bede wiedzial jak wesoły

pozdrawiam


  PRZEJD NA FORUM