Oświetlacz osiowo-symetryczny do anteny parabolicznej na 5,6 GHz, 10 GHz i 24 GHz
US7VA
Rozwiązanie podane w linku Maćka z vhfdx.ru to wielopasmowa wersja oswietlacza z subreflektorem w systemie cassegrain, gdzie subreflektor powinien byc hiperboliczny. Prezentację na ten temat miał Milan OK2BFF na ostatnim zjeździe w Zeleńcu.
Nie pamiętam propozycju Mirka, być może nie byłęm uczestnikiem forum w tym czasie.
Każdy oświetlacz wielopasmowy to kompromis na przynajmniej n-1 pasmach, gdzie n - liczba pasm , na których oświetlacz pracuje.Podany przykład, o czym wczesniejn piszej jego autor, to adaptacja 2-pasmowego oświetlacza z 5.7 i 10 GHz dopracy na 24 GHz. Dyskusja, które odbyła się wczesniej w tym temacie na vhfdx.ru pokazuje, że dyskutanci, w większości, zdają sobie sprawę z wad tego rozwiązania:
- długi falowód okrągły zapewnia prawidłową propagację na 5.7 GHGz. ale juz nie na 10 j 24 GHz.
- gwałtowne przejście z falowodu prostokątnego 24 GHz na falowód okgągły 35 mm to możliwe niedopasowanie oraz wzbudzanie pasożytniczej propagacjai w falowodzie okrągłym sygnału 24 GHz,
- użycie rurki 35 mm na 10 GHz to też wejście w pasożytnicze mody propagacji w falowodzie
- nie zauważyłem w tych opisach jak wzbudzany jest sygnał na 10 i 5.7 GHz, ale jedno gniazdo SMA wskazuje, że jest to chyba sonda z pasma 6 cm, co najlepszym rozwiązaniem też nie jest.
Jak zwodnicze mogą być publikowane na vhfdx.ru rozwiązania, są moje własne doświadczenia z próbą włączenia pasma 47 GHz do mojego 3 pasmowego (5.7 -10 -24 GHz)oświetlacza ze zdjęcia wyżej, w oparciu o pomysł oświetlacza 24-47 -76 GHz z VHFdx.ru.
Moje prawie 2 tygodniowe zmagania z wejsciem falowodu z 47 GHz w falowód 24 GHz uświadomiły mi, że przekroczyłem granice kompromisu, gdy okazało się, że na wiekszej antenie odbieram 47 GHz beacon SR6GHC o 4 S słabiej, niż na prostym oświetlaczu OK1AIY z krążka blachy i anteną srednicy 40 cm. Piszę o tym mimo, iż nie osiągnąłem zamierzonych wyników, zaś doswiadczenia negatytwne to też wiedza, która warto się podzielić.
Mój oświetlacz jest bardzo dobry na 10 GHz (bo pochodzi z systemu CATV 11 GHz) , dość dobry na 24 GHz i przeciętny na 5.7 Ghz.
Na marginesie jedna uwaga. Używając wielopasmowe oświetlacze, należy pamiętać o ochronie odbiorników TRV z pasm, które nia nadają. Idący z głębi falowodu sygnał z pasma 24 GHz wzbudza w sandach 10 i 5.7 GHz dość znaczne moce.
Podobnie się ma przy pracy na 10 GHz, które wzbudza w sondzie na 5.7 GHz spore napięcie. Ja stosuje proste rozwiązanie - przełączam wszystkie przekaźniki antenowe równocześnie, co odłącza wejście rx od sond, przy nadawaniu na jednym z pasm.
Pamiętajmy jednak, wielopasmowość to kompromis. Nikt na EME, gdzie liczy się każdy dB, ne stosuje oświetlaczy wielopasmowych.
73's de Staszek SP6GWB


  PRZEJDŹ NA FORUM