Nowoczesny system obrotu anteny
dyskusja...
Witam
W naszej grupie najwięcej do powiedzenia w temacie ma Jacek SP6OPN. Jacek chyba nie jest użytkownikiem tego forum, więc pozwolę sobie na parę słów.
W zasadzie niema problemu z prowadzeniem systemów antenowych do pasma 23cm. Na wyższych pasmach występuje wiele czynników, które mają istotny wpływ na jakość pracy systemu.
Przy dużych średnicach (zyskach) anten (4m i więcej), rozdzielczość sterowania powinna być 0.1 stopnia. Taka rozdzielczość wymaga zastosowania układów kasacji luzów międzyzębnych w przekładniach azymutu. Należy pamiętać że im większa średnica kół zębatych (większa ilość zębów na obwodzie) tym mniejszy luz kątowy. My od paru lat stosujemy bardzo prostą i skuteczną metodę. Na osi anteny zamocowany jest bęben na który w czasie obrotu nawija się linka obciążona ciężarkiem (30kg). Luz jest zawsze wybrany w jedną stronę. Do napędu w płaszczyźnie pionowej najlepiej stosować siłowniki śrubowe. Istnieją takie, które praktycznie nie mają luzów.
Aby nie nastąpił „przerzut” trzeba stosować układy spowalniające obroty silnika bezpośrednio przed zatrzymaniem na zadanej pozycji. Prościej jest stosować małe prędkości obrotowe mechanizmów. Nasze anteny obracają się bardzo wolno-siatkowa (niższe pasma) 1obrót/40minut a mikrofalowa (4m) 1obrót/ok. 60minut. Podobne prędkości są w napędach elewacji. W antenie mikrofalowej jest możliwość zmiany prędkości (1/12minut) w celu szybkiego ustawienia na pozycję parkową, serwisową lub na Słońce.
Należy pamiętać o tym że występują błędy w naprowadzaniu wynikające z niedokładnego ustawienia osi anteny w pionie oraz z odkształceń mechanicznych konstrukcji. Te błędy są różne dla różnych parametrów orbity, dla tego w czasie pracy konieczna jest częsta kalibracja (wprowadzenie poprawek do sterownika) na max szumu termicznego Księżyca.

Pozdrawiam Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM