Bicon 10 GHz małej mocy
R3GC
    SQ3DWI pisze:

    Witam Wszystkich!
    (DJ6EP) czy Ty nie zauważyłeś że laminat jest FR 4 0,8mm ?
    Roman (DJ6EP) a jeśli chcesz to pomóż nam !
    Jak zrobić powtarzalność , jak trzymać parametry , jak wpływa cynowanie na dobroć filtru czy też jego inne
    parametry
    Z utęsknieniem czekam na odpowiedź (złośliwy jestem teraz)
    73!




Myslalem,ze zwracajac uwage na fakt uzytego materialu plytki wszystko bedzie jasne, ale dodam jeszcze raz pare zdan na temat tego, gdzie widze trudnosci.
Material FR4 nie posiada stalej Er, co uwarunkowane jest w technologi budowy laminatu. Wachania tego wspolczynnika pomimo pozoru sa nawet wieksze w cienkich laminatach FR4. Praktycznie wacha sie ten wspolczynnik miedzy 4,5 a 5,1. Z tad wlasnie czesto podaje sie jakas srednia tej wartosci np. czesto spotykane 4,8.
Jak widac Er ma wachania rzedu 10% co ma bezposredni wplyw na dlugosc elektryczna obwodow rezomansowych. Na wyjsciu bikona znajduje sie filtr pasmowy na czestotliwosc 10,368 Ghz. Tak jak on jest zbudowany bedzie posiadal szerokosc pasma -3dB rzedu 100MHz czyli okolo 1% czestotliwosci roboczej.
Jak wysoka jest mozliwosc, ze wykonany filtr bedzie pracowal na prawidlowej czestotliwosci?????
Czy filtr bedzie cynowany, czy srebrzony lub nie wiem co, odgrywa tylko drugorzedna role.
Jak juz pisalem material ten nie nadaje sie na tak wysokie czestotliwosci, bo dlaczego skonstruowano wiele innych laminatow dla czestotliwosci GHz-owych?
Wniosek jest prosty. Calosc nalezaloby przeliczyc na odpowiedni laminat o stalej i scisle sprecyzowanej Er i wtedy nie bede juz mial zadnego "ale".

Pozdrawiam i zycze duzo sukcesow. roman.


  PRZEJDŹ NA FORUM