SP7CKH - małe OCXO
  SP6GWB pisze:

  Wyszło ładne i zgrabne, ale nie wiadomo czy będzie dość stabilne w realnych warunkach pracy całego urządzenia.
  Zaletą pomysłu OCXO DF9LN jest izolacja termiczna płytki gereratora od warunków zewnętrznych przy zapewnieniu jej podgrzewania dla utrzymania stałej temperatury. Oznacza to, że płytka generatora oraz grzejnika nie ma termicznego połączenia z obudową, zaś ta powinna być termicznie odizolowana od radiatora całego urządzenia. Wszystkie przewody wychodzące na zewnątrz (zasilanie, masa, wyjście sygnału) pwoinny być jak najcieńsze. Nalezy też dążyć do tego, aby obudowa OCXO nie przejmowała/oddawała ciepła do otoczenia.
  Praktycznie nie powinno sie jej przykręcać lecz przyklejać tśmą gąbkową podwójnie kljejącą, otwory służące do regulacji częstotliwości oraz temperatury wewnętrznej (warto ją pomierzyć aby dostosować do temnperatury pracy kwarcu) powinny być zatykane niewielkimi kawałkami izolacji.
  Mam w urządzeniach dwa rodzaje obudów OCXO (oryginalne jak DF9LN) oraz mniejsze w wykonaniu OK1UFL . Mniejsze wolniej stabilizują się temperaturowo i są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury zewnętrznej.
  Warto zadbać, aby uszczelnić obudowy z białej blachy przez lutowanie (cieżko potem dostać się do środka dla dokonania naprawy), lub z użyciem folii AL z klejem (dobra jest taśma AL z klejem do klejenia folii paroizolacyjncyh w budownictwie).
  73's de Staszek SP6GWB
  p.s. poziomem harmonicznych w sygnale wyjściowym bym się nie przejmował, bowiem w układach oscylatra z powielaniem są one (harmoniczne) wręcz niezbędne. Poza tym,oscylator , z natury rzeczy jest układem nieliniwoym i harmoniczne produkuje. W układach PLL, gdzie OCXO jest wzorcem , zależnie od konstrukcji, niekiedy to harmoncizne są wykorzystywane nie zas sama częstotliwość wzorcowa.

Staszku , jest zrobione dokładnie tak jak napisałeś .Wstawię wieczorem zdjęcia to zobaczysz.
Stabilność , ta zależy głównie od kwarcu .Składałem trzy sztuki ,prawie jednakowe na 117MHZ 106,5 i koło 103,579.
Nie znałem temperatury pracy kwarcu 117MHZ .Przebadałem charakterystykę termiczną , znalazłem przegięcie i ustawiłem
termostat z dokładnością do 0.2 stopnia .W 106.5MHZ ustawiłem po prostu 40stopni.Pomimo tego jest zdecydowanie lepszy.
Omigowski 103,579 też jest zdecydowanie gorszy.Różnice widać nawet w kilkudniowych testach.  PRZEJDŹ NA FORUM