Pomysł na GPSDO 10 MHz
u-blox LEA-M8F
Witam

    sp5nvx pisze:

    Jako wzorce FRQ bym zastosował moduł ublox neo max 7Q, programowany komendami z PC, ma możliwość ustawienia zegara 'timepulse out' z GPS 0.25Hz-10MHz link.


Ładny moduł z przyjemną ceną, ale w zastosowaniu jako "master clock" moim zdaniem zbyt wiele niewiadomych. Najprościej można by zbuforować jego wyjściowy "pulse train" ustawiony na 10 MHz, i był by gotowy wzorzec. Ale nie wiemy zbyt wiele o tym sygnale. Datasheet mówi o dokładności sygnałów wyjścia impulsowego na poziomie 30 ns. Nic nie wiemy o szumach fazowych tak przygotowanego sygnału. Można by dodać na wyjściu PLL i osobny oscylator, ale do PLL trzeba dobrać filtr, trzeba zapewnić mikrokontroler który ustawi jej parametry itp. Tego chciałem uniknąć, wybierając moduł LEA-M8F. Możemy dołożyć oscylator na przykład OCXO choćby i Wenzel'a, cała logika pętli sprzężenia zwrotnego fazy bądź częstotliwości znajduje się w module. Poza modułem i oscylatorem niezbedny jest tylko przetwornik C/A na I2C w obudowie SO8. A nasz sygnał na 10 MHz może mieć i - 172 dBc/Hz szumów fazowych przy odstępie 1 kHz od nośnej (jak kogoś stać i potrzebuje). No i w razie braku sygnału korekcji GNSS pozostaje to ten sam sygnał wysokiej jakości, może z nieco gorszą stabilnością długoterminową. No i moduł już do mnie jedzie aniołek



Nie ma tu informacji o typie zastosowanego modułu GNSS ale wnosząc po cenie nie jest to raczej specjalny moduł do zastosowań jako wzorzec czasu/częstotliwości. Wygodne jest połączenie tego z programowanym generatorem, ale wątpliwe wydają mi się pewne dane. Dla zakresu częstotliwości wyjściowych 450 Hz do 800 MHz piszą że za generację sygnału wyjściowego odpowiada "Digital PLL". Ciężko mi wyobrazić sobie w tej cenie zestaw VCO obejmujący taki zakres. No chyba że zakres VCO 900-1700 MHz i przemiana w dół ale też wątpię. Raczej tam jest jakiś DDS. Sprytnie potraktowane też zostały dane na temat szumów fazowych. Podane są dla TCXO modułu, co nie do końca musi się przekładać na to co na wyjściu generatora. No i na koniec perełka "... low phase noise clock signal with sub-picosecond RMS jitter. Nie za 150 GBP.

Reasumując, Każdy może mieć inne pomysły na realizacje celu, ja staram się dzieląc pomysłem uzasadnić takie a nie inne wybory. GPSDO potrzebny mi jest głównie do rosnącego parku aparatury pomiarowej, której nie najgorszych nieraz parametrów nie chciał bym popsuć drobną oszczędnością. Cudów nie uzyskam, wiem. Ale będę miał chociaż w miarę koherentniepan zielony

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią anteny. Macie jakieś przemyślenia, czy nie zawracać sobie głowy i dać taką z allegro za 30 PLN? Nastawiam się raczej nad antenę zewnętrzną stacjonarną. Skupie się raczej na sygnale GPS L1 (do GLONASS'a mam ograniczone zaufaniezaniemówił). Zastanawiałem się nad anteną jachtową Garmina GA 30, ale ona jest pasywna i nie wiem czy ładnych parę metrów kabla antenowego nie pogorszy na tyle S/(S+N) aby pojawiały sie kłopoty z jakością sygnału.


  PRZEJDŹ NA FORUM