Anteny H/V
144 MHz
Hmmm,
dobre pytanie i zaryzykowalbym stwierdzenie ,ze tak - w pasmie 23cm chyba byloby najlatwiej zaczac przygode z eme. Wlasnosci pasm mikrofalowych oraz duze zyski anten parabolicznych pozwalaja na osiaganie dosc latwo na tyle dobrego stosunku sygnal/szum, ze slychac stacje z dobrymi raportami w skali RST na CW/SSB , juz nie wspominajac o DIGI, gdzie z definicji przewaga w stosunku do emisji analogowych jest okolo 10dB.

Kapitalna tez sprawa jest uzgodnienie, ze pracujemy w polaryzacji cyrkularnej, wiec mozna powiedziec, ze zjawiskiem Faraday'a nie musimy sie zajmowac , a lacznosci pomiedzy stacjami 2-3m dish z moca okolo 250W do feeda sa na porzadku dziennym.

Ponadto stalo sie faktem, ze z roznych powodow nastapila "migracja" stacji CW z pasm 2m i 70cm na mikrofale, co spowodowalo, ze frekwencja podczas zawodow eme na 23cm jest bardzo duza i zageszczenie CW stacji przypomina pasmo 14MHz na KF-ie.
Dobre stacje z 2-3m dish podczas jednego eme okna potrafia robic nawet kilkadziesiat qso, a wieksze okolo 100qso.
Nudy nie ma oczko .....

Dodam jeszcze, ze na swiecie spotyka sie wiele stacji w pasmach 2m i 70cm z reflektorami o srednicy 5-10m dish, ktore dzieki dobrym oswietlaczom, dobrej technice i operatorstwie sa w stanie odebrac nawet bardzo slabe sygnaly cw/digi w roznych polaryzacjach liniowych. Technika taka jest zdecydowanie latwiejsza do wykonania w antenach parabolicznych niz w szykach skladajacych sie z wielu anten Yagi.

UPS, chyba "wyskoczylem" z tematu tego watku oczko .

Pozdrawiam,
Krzysztof SP7DCS






  PRZEJD NA FORUM