Poczatki...
na 23cm w kilku etapach
Do Kolegi EI2KK.
W takim razie ja napisze coś od siebie.
Też się zastanawiałem co ja mogę zrobić z 2 W z TRX. I wiesz jak zrobiłem – pożyczyłem radio ICOM 1271. Zainstalowałem na dachu 20 elementów YAGE ( tez pożyczona ) podłączyłem do 37 m kabla CNT 400 – bo lepszego nie mam i z przyczyn technicznych mieć nie będę ponieważ mieszkam w bloku i kable mam zamurowane w budynku na etapie jego budowy ( taki jestem spryciarz ) i siedziałem i czekałem…..Na oko na tym odcinku miałem około 8 dB tłumienia. Nagle któregoś poranka pikacz z Kalisza zamknął skalę.
Miałem już doświadczenia od kilku lat pracuję na 144 MHz wiec wiem co i jak z propagacją – sporadycznymi itp.
I napisze CI co dalej. Kupiłem Transwerter taki właśnie jak Ty posiadasz. Przez zimę zrobiłem puszeczkę szczelną z dobrymi złączami doprowadziłem na dach zasilanie 12 V kupiłem FT 817 żeby mieć oddzielne radio tylko do 23 cm do sterowania Transwerterem. Zainstalowałem na dachu 35 elementów YAGĘ firmy M2. No i teraz tak. Transwerter 1296/ 144 jest 3 m od anteny na kablu CNT 400. Potem schodzi już na 144 MHz do domu czyli 33 m. A w domku 817. Odbieram codziennie pikacze z Białej Podlaski – 154 km, Galiny 217 km, Kalisz 191 km. Z Krzyśkiem SP9CP już wielokrotnie miałem QSO udało mi się zrobić też QSO ze stacjami z OK. I to wszystko tylko z tych około 2 W.
Jeśli chcesz zobaczyć jak mam zainstalowaną antenę to jest na QRZ.
Moje zdanie nie słuchaj malkontentów kupuj instaluj i baw się. Z jednym się tu zgodzę. Na tym paśmie jak i na każdym wyższym nie ma miejsca na prowizorki i wiązanie przysłowiowym sznurkiem. Tu wszystko musi być naj. Zaczynając od wtyczek a na antenie kończąc. Ja do EME to mam jeszcze bardzo długą drogę – mam nadzieję ze kiedyś choć odbiorę sygnał odbity. Na razie skupiam się na słuchiwaniu pikaczy i prowadzę obserwację propagacji na tym pasmie. Życzę powodzenia w działaniach. Tak jak SP6IX napisał nawet dla samego posłuchania warto. :-)


  PRZEJDŹ NA FORUM