Emisja cyfrowa dla beaconów PI-RX (PI4)
Witam!
Od przeszło dwóch lat bikon OZ7IGY używa w 1/3 minutowej sekwencji modulacji cyfrowej FSK typu PI4 {PharusIgnis4 - a digital modulation (MGM) for beacon purposes}.
Program do dekodowania części cyfrowej PI-RX można "ściągnąć" ze strony:
http://rudius.net/oz2m/software/pi-rx/
Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu (własny znaki, lokator, pasmo) i podłączeniu wejścia mikrofonowego komputera do wyjścia m.cz radia, program otwiera okienko ze spektranem do dekodowania części cyfrowej emitowanego przez bikon OZ7IGY PI4 sygnału.
Do prawidłowego dekodowania ważny jest dokładny czas w komputerze z dokładnością 0,5 sek bo bikon zaczyna sekwencję cyfrową z dużą dokładnością czasową.
Program PI-RX pozwala jednak na przesunięcie czasowe nawet +-1500msek (zakładka setup/decoder parametr time offset w milisekundach).
Na otrzymanym z radia spektranie m.cz. staramy się ustawić za pomocą radia nośną z bikonu w okolicy 750Hz (górna część ramki spetranu.
Program automatycznie dopasowuje swoje filtry do odbioru PI4 (cztery pomarańczowe znaczniki w górnej ramce).
Wynik dekodowania pojawia się w prawym oknie. Poziom sygnału do szumu w dB (S/N) i jakość quality (Q) w procentach.
Muszę stwierdzić że moje ucho już nie odbiera, a komputer to czyta podając z jakim poziomem S/N i jakością Q.
Z poziomu programu (klikając prawym klawiszem myszki na odebrane komunikaty) można między innymi wysłać te parametry do DXclustra.
Program pozwala rejestrować odebrane sygnały w formie plików .wav (zakładka File - save wav file)
Pliki .wav zapisują się osobnym katalogu PI-RX najczęściej poza katalogiem głównego programu.
W sumie bardzo przydatne narzędzie do testowania propagacji.
Polecam szczególnie dla tych którzy nie zawsze odbierają OZ7IGY.
Na spektranie programu można dodatkowo zaobserwować efekty Dopllera od przelatujących różnych samolotów szczególnie tych największych.
Są sytuacje że widać kilka odbić, od kilku samolotów co znakomicie umożliwia nasłuch części analogowej bikonu, sygnał CW.
Przy dłuższej obserwacji można nabrać wprawy i określić które samoloty, z jakich kierunków mogą być przydatne do QSO UHF, SHF.



  PRZEJDŹ NA FORUM