Komunikat z 17 (54) Zjazdu Stowarzyszenia PK UKF
Komunikat z 17 (54) Zjazdu Stowarzyszenia PKUKF

W dniach 14-16 sierpnia 2015 roku w Zieleńcu miał miejsce kolejny zjazd Stowarzyszenia PK UKF.
Tradycyjnie zjazd odbył się wspólnie ze Zjazdem Technicznym UKF organizowanym przez Sudecki Klub Mikrofalowy.
Był to już 54 zjazd PK UKF. Warto pamiętać, że w roku 2016 czeka nas jubileuszowy zjazd PK UKF.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 sympatyków UKF z Czech, Słowacji, Chorwacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście z Polski.

Zjazd otworzył Prezes Stowarzyszenia Maciej Karpiński SP7TEE.
Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłych kolegów Michała SP3WYP, Andrzeja SP8NCJ oraz Zdzisława SP6LB.
Śmierć Zdzisława zamknęła epokę pionierów polskiego UKF, którzy w latach 50-tych ubiegłego wieku przecierali radiowe szlaki dla naszego pokolenia.

Gościem specjalnym zjazdu PK UKF był John Regnault G4SWX, VHF Manager RSGB.
John przedstawił uczestnikom spotkania informacje dotyczące multi-propagacji i jej wykorzystania do łączności na odległości ponad 3000 km w paśmie 2 m.

Na wniosek Kolegów Jacka Polańskiego SP1CNV, Janusza Tylkowskiego SP1TNM oraz wielu innych Kolegów uczestnicy spotkania uznali potrzebę zachowania pamięci o zmarłym Zdzisławie Bieńkowskim SP6LB.
Zebrani jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu Nagrody imienia Zdzisława Bieńkowskiego, ochronie znaku SP6LB oraz zmiany nazwy Zawodów Letnich UKF.
Zjazd podjął w tej sprawie trzy uchwały, które publikowane są poniżej.

Przedmiotem ożywionej dyskusji była druga prezentacja Johna G4SWX a poświęcona zakłóceniom w paśmie 2 m powodowanym przez satelity amatorskie.
Już teraz notujemy zakłócenia powodowane przez amatorskiego satelitę NO44 (szczególnie w EU Północnej) w zakresie częstotliwości 144.38 – 144.40 MHz.
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo dalszych zakłóceń w paśmie 144 MHz w związku z planowanym wprowadzeniem na orbitę nowych satelitów amatorskich z USA (QIKcom-1 i QIKcom-2) oraz satelitów chińskich XW-2A (CAS-3A), XW-2B (CAS-3B), XW-2C (CAS-3C).
Wystrzelenie tych satelitów planowane jest jeszcze na ten rok.
Zebrani zobowiązali zarząd Stowarzyszenia do wystosowania w tej sprawie pisma do Prezydenta IARU Region I. Celem pisma jest udzielenie wsparcia Donowi G3BJ w jego pracy nad koordynacja częstotliwości pracy satelitów we wszystkich trzech regionach IARU.

Dużą część obrad zajęła wrażliwa kwestia rozliczania i prezentacji wyników zawodów na stronie Stowarzyszenia. Kolega Maciej Karpiński SP7TEE zaproponował ostateczne uporządkowanie kwestii nierozliczonych zwodów UKF na stronie Stowarzyszenia.
Propozycja zakłada, aby w latach, w których nie mamy dostępu do logów stacji europejskich, rozliczyć te zawody jedynie na podstawie zgłoszeń polskich uczestników.
Szczegółowa informacja przedstawiająca nasze oprogramowanie rozliczające zawody oraz przyczyny opóźnień w rozliczeniu niektórych zawodów przedstawiona jest w oddzielnym komunikacie na stronie Stowarzyszenia PK UKF.

Miłym zakończeniem obrad, była decyzja zarządu Stowarzyszenia PK UKF o przyjęciu w szeregi Stowarzyszenia nowych członków: Wojciecha Piątkowskiego SP2OFW, Andrzeja Hyjka SP3IYM, Jana Galuhna SP5GDM oraz Janusz Tylkowski SP1TMN.

W czasie dyskusji zebrani zgodzili się, że wzrost aktywności pracy EME wśród stacji polskich wymaga powołania osoby, która w ramach Stowarzyszenia zajmie się tym zagadnieniem. Podobne działania powinny być podjęte w zakresie koordynacji spraw dotyczących satelitów amatorskich i balonów.
Zjazd zachęca zainteresowanych do objęcia tych obowiązków do zgłaszania swoich kandydatur do sekretarza Stowarzyszenia.

Poza prezentacjami Johna G4SWX uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się prezentacjami technicznymi, które przedstawili: Vlada OK1VPZ, Matej OK1TEH, Andrzej SP6JLW, SP3QFE.

W czasie spotkania w Zieleńcu po raz kolejny mieliśmy okazje przekonać się też o dobrej współpracy między UKF-owcami polskimi i czeskimi.
Pavel OK1AIY przekazał kolegom z Wybrzeża uruchomioną radiolatarnie SR2KHM.
Urządzenie pracuje w paśmie 24 GHz. Jego konstrukcja zostało dokończona a nastepnie zestrojona przez Pavla.

Tradycyjnie też uczestnicy spotkania mogli znaleźć wiele interesujących urządzeń i podzespołów oferowanych na giełdzie.
W czasie spotkania, podobnie jak w roku poprzednim pracowała stacja EME OK1DFC.


Zjazd był udany, co wyrażali jego uczestnicy w komentarzach pozjazdowych. W dużej części jest zasługą organizatorów, a szczególnie Staszka SP6GWB, Andrzeja SP6JLW oraz Jacka SP6OPW.

Tomasz SP5CCC




  PRZEJDŹ NA FORUM