GPSDO nowe możliwości.
Jakiś czas temu wróciłem do rozwiązania GPSDO na bazie projektu VE2ZAZ. Układ ten nadzoruje OCXO poprzez porównanie go z impulsami PPS z odbiornika GPS. Już we wcześniejszym projekcie Rafała SQ4AVS dodałem pewne modyfikacje,opis był opublikowany w Świecie Radio 1/2009 a także znajduje się na stronie Rafała:https://sites.google.com/site/sq4avs2/wzorzecve2zaz2

Zaprojektowałem nowszą wersję płytki, redukując rozmiar do 50x50mm włącznie z odbiornikiem GPS (GNSS) oraz drugą pod OCXO, dzięki czemu całość może zmieści się w kubełku po lodach z Biedronki :-)
Taki wariant dzielnie się spisywał w Wąsoszu i nieźle wypadał w porównaniu z trimblowskim Thunderboltem zaaplikowanym przez Kazika SP7CKH.
Aktualnie testuję trzy takie układy z różnymi OCXO i wyniki są bardzo zadowalające. Długookresowa stabilność wynosi najczęściej kilka x 10e-10 a bywa i lepiej niż 10e-11.
Potwierdzają to też obserwacja na oscyloskopie dwóch przebiegów z różnych GPSDO. Przesunięcie fazy o pół okresu (50ns) trwa kilka minut co doskonale koresponduje z podanymi wyżej liczbami.

Uzyskiwane dokładności są więcej niż wystarczające nawet jak na potrzeby wyższych pasm mikrofalowych. Ważną zaletą tego rozwiązania jest mały pobór prądu, co jest istotne w szczególności w zastosowaniach ”portable” ale i w domu, gdzie takie urządzenie najlepiej zostawić włączone 24 godz. na dobę.Poza stabilnością, istotnym parametrem wzorca jest czystość widmowa a to zależy od jakości OCXO, jeśli w inny sposób jej nie pogorszymy.
Sam GPS pobiera ok. 20mA a głównym prądożercą jest OCXO...

Więcej informacji zamieszczę po dalszych pracach, jakie z racji nawału zajęć odbywają się z doskoku.W planie jest też wzmacniacz buforowy z izolacją.
Tak wygląda jedna z "kanapek": https://drive.google.com/file/d/0ByQgomgYIGXpWFNNUDBGNW95ZW8/view?usp=sharing
A tak wygląda jeden, przyznam, że z lepszych rezultatów: https://drive.google.com/file/d/0ByQgomgYIGXpRS1HYUVuaWJsaGM/view?usp=sharing

Michał


  PRZEJDŹ NA FORUM