Pomiary szumów fazowych
Aparatura, metody, wyniki, porównania
Pomysł dyskusji na ten temat narodził się w temacie o GPSDO. Kazik SP7CKH zasugerował i w pełni się zgadzam z taką sugestią aby dyskusję na temat szumów fazowych wydzielić do nowego tematu. Pozwoli to też nie zaciemniać pierwotnego tematu, który jest równie ciekawy. Pozwolę sobie przenieść, scalić i lekko przeredagować swoje posty z tamtego tematu.

    SP7CKH pisze:

    To się pochwal cóż Ci mikołaj przyniósł pod choinkę.
    Generalnie trudny temat .Też niby mam czym pomierzyć ale tylko liche generatory . Ciesze że będzie z kim porównać wyniki.
    Co do głosu tłumu a raczej rozsądku jak ja bym powiedział.Bo tak dobrze za takie pieniądze nie zrobisz .Za większe też nie.
    KE5FX chwalił generatory produkcji Trimble .W starszym GPSDO wymieniał generator na inny , w nowszych nie było potrzeby.


Miało być to:
https://www.rohde-schwarz.com/product/fswp-productstartpage_63493-120512.html

A jak się okazało że budżet ze 30 razy za mały (co za niedoszacowaniezaniemówił) to wyszedł używany Advantest R3681 od znanego sprzedawcy z Izraela. Rozmawialiśmy o tym na warsztatach w Wąsoszu. On ma dobrze rozpracowaną psychologię kupujących. Jak obniżył ówczesną cenę o około 50% i pojawiło się kilku obserwujących aukcję, to jak znam siebie nie mogło się skończyć inaczej. Mój egzemplarz jest z 2006 roku, parametry w/g specyfikacji naprawdę dobre. Zakres 9 Hz-32 GHz, ADNL dla 1 GHz bez przedwzmacniacza i z przedwzmacniaczem -158/-168 dBm, kompresja 1 dB przy +10 dBm, IP3 +26 dBm (2..3,5 GHz), RBW 1 Hz..10 MHz, bardzo czysta heterodyna, przy 800 MHz i odstępie 1 kHz -110 dBc/Hz, przy 10 kHz -120 dBc/Hz. Złącze wejściowe męskie, standard K/2.92 mm, tłumik z krokiem 5 dB. Z przydatnych opcji ma OCXO oraz aplikację do pomiaru szumów fazowych i jittera (odstęp 10 Hz..10MHz).
Trochę mało literatury, jest manual, instrukcja programowania i weryfikacji ale do Keysight/R&S czy Anritsu z jakością słowa pisanego kawałek jest. Łatwy w obsłudze, oparty na Windows XP embbeded i ma nawet dotykowy ekranwesoły Ogólnie raduję się jak dziecko, trochę tylko brak czasu na zabawę bo tułam się ostatnio po świecie szerokim. Ma jedną dużą wadę. Waży ze 35 kg. Nie wiem czy będę go brał ze sobą na spotkania, bo samo wtaszczenie go do mojego "labu" na pięterku kosztowało mnie masę wysiłku.
Ma wyjścia heterodyny i wejście p.cz dla mieszacza harmonicznego ale w żadnej literaturze opisane to nie jest. I domyślam się dlaczego. Bo poziom sygnału na wyjściu LO waha się od -11 dBm do -4 dBm a także nie ma wsparcia softu dla translacji częstotliwości odczytanej. Ale nic to, dorobię driver LO. Wejście p.cz ładnie działa a mierzoną częstotliwość zawsze można policzyć na kartce czy w arkuszu kalkulacyjnym.

Edit: I bym zapomniał. Ma wbudowany generator 10 MHz..6 GHz z cyfrowym generatorem arbitralnym I/Q do modulacji. Generator nie ma niestety funkcji tracking.

Edit2: A co tam. Dorzucę i fotkę:




  PRZEJDŹ NA FORUM