Wpływ dopasowania na wyniki pomiarów szumów
    sp3qdm pisze:

    ...Pytanie jakie wnioski praktyczne wyciągnąć dla tych co konstruują i chcą swoje konstrukcje wykorzystać, a nie posiadają takiego zestawu ?


W mojej opinii wniosek jest taki, aby nie zaniedbywać dopasowania wejścia wzmacniacza. Pomiar dopasowania może być wykonany skalarnie, nie koniecznie wektorowo. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest źródło sygnału o poziomie które nie zabije wejścia LNA. Warto dać na jego wyjściu jakieś tłumiki, aby polepszyć dopasowanie samego wyjścia generatora i nie zakłamywał on pomiaru. Potrzebny jest element kierunkowy (mostek, sprzęgacz który rozdzieli falę padającą od odbitej). No i potrzebny jest pomiar wartości fali odbitej (detektor, miliwatomierz, analizator widma). Czyli najprościej jakiś generatorek o odpowiednim poziomie (może to być powielony i wyfiltrowany generator kwarcowy) i na przykład mostek z detektorem. Strojenie na minimum fali odbitej. Strategia strojenia powinna być moim zdaniem taka, aby znaleźć najlepsze dopasowanie, nie powodujące znaczącej degradacji współczynnika szumów. Czasami są ograniczenia konstrukcyjne LNA nie pozwalające znaleźć jakiegoś sensownego dopasowania. Pomiar szumów to osobny temat, wiadomo.
A weryfikację wyników można przeprowadzić na przykład w czasie Bydgoskich Spotkań Mikrofalowych. Staramy się z kolegami zapewnić szerokie spektrum możliwości pomiarowych w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania. Typowo pomiarową formę ma jesienna edycja, pod nazwą warsztaty.


  PRZEJDŹ NA FORUM