FM na 144.100MHz Kto to wymyślił ?
Za lokalną-krajową łączność emergency odpowiadają służby porządkowe medyczne państwowe - wojsko, oc, policja, pogotowie, psp. To u nas od paru lat na siłę próbuje się z amatorów (którzy w państwowych dokumentach mają w nazwie SŁUŻBA) organizować w sieci powiadamiania - w innych krajach niekoniecznie...

Znowu jakaś bzdura 145.500 to częstotliwość wywoławcza FM, a nie częstotliwość Emergency - czegoś takiego w bandplanie nie ma. Często używana przez stacje mobilne, jak i łączności DXowe podczas warstwy sporadycznej.
Tworzenie precedensów niezgodnych z bandplanem Regionu I IARU ignorowanie tego ze względu na brak całościowej wiedzy nt naszego hobby kończy się np. tym, że np. Włosi stawiają sobie przemiennik 145.800/145.200 zakłócając łączność z ISS (sytuacja sprzed paru lat). Czy też Koleżeństwo starszej daty nie wie i nie patrzy na aktualizowany bandplan co pare lat i pracuje sobie lokalnie na 145.200, a częstotliwość ta jest zarezerwowana dla łączności z ISS. Czy też na 70cm przez niewiedzę tworzy się stacje automatyczne cyfrowe z wejściem w subpaśmie DX ssb/cw tworząc niepotrzebne zgrzyty i nieporozumienia.

Na koniec - oczywistym jest, że w sytuacji zagrożenia życia zdrowia w przypadku klęsk żywiołowych każdy zdrowo myślący nie będzie się oglądał na bandplan czy brak przynależności do oc/pogotowia/policji by uratować kogoś wysyłając komunikat drogą radiową.
Jednak planując organizując pewne rzeczy i działania trzeba trzymać się standardów ZAAKCEPTOWANYCH przez wszystkie kraje stowarzyszone w IARU !


  PRZEJDŹ NA FORUM