SQ2LX - antena Yagi EF0210LT
    sp2cnw pisze:


    Z mojego doświadczenia wynika, że w antenach DK7ZB zastosowanie zgodnie z systemem opracowanym przez DF9IC tzw "full symetryk" możliwe jest również zmiejszenie poziomu zakłóceń a pozostawienie dużej odporności na warunki atmosferyczne, co obserwuję w moim przypadku posiadając zestaw 4 anten po 10 elementów.

    Przy wyborze typu anteny tymi uwarunkowaniami należy się kierować oraz dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę możliwości jej wykonania we własnym zakresie przy posiadanym "parku narzędziowym"

    Na koniec pytanie: czy ktoś próbował użytkować anteny DK7ZB z pełną symetryzacją ...?!

    Janusz SP2CNW

Nie używam anten DK7ZB, ale według podobnej koncepcji zaprojektowałem, zbudowałem i używam 4 x 4 el. 28 ohm z pełną symetryzacją Pawsey Stub (trzeci ćwierćfalowy odcinek kabla w trafo 2 x 75 ohm).
Sporadycznie (zawody IARU VHF) mam możliwość ich porównywania z systemem 4 x 5 el. DK7ZB bez pełnej symetryzacji.
Pracują bardzo podobnie, ale system 4 x 5 el.ZB słyszy nadchodzącą burzę wcześniej.

Martin DK7ZB sam twierdzi, że ciężko jest mu zmienić koncepcję projektową opartą u niego na osiąganiu maksymalnego zysku. Takie podejście skutkuje projektami o gorszym stosunku G/T a ten z kolei ma wpływ na właściwości szumowe anteny a tym samym na zdolność do odbioru słabych sygnałów.

Twierdzenie, że anteny z pętlowym dipolem mniej szumią jest uproszczeniem, u podstaw którego leży założenie, że dipol prosty nie jest zwarty dla DC, oraz układ nie ma pełnej symetrii.

Szerokopasmowość anteny ma drugorzędne znaczenie odnośnie zbieranych przez nią zakłóceń, jest wręcz nieistotna z punktu widzenia prawidłowo zaprojektowanego toru odbiorczego, natomiast stosunek G/T ma znaczący wpływ na poziom tych zakłóceń w torze odbiorczym.

Nawet najlepszy projekt można zepsuć w fazie montażu. Montowanie elementów na izolowanych przepustach znacznie wydłuża czas wyłączenia anteny gdy pada suchy śnieg, zaczyna padać deszcz, wieje suchy wiatr, zbliża się burza - w stosunku do anteny która wszystkie elementy ma galwanicznie połączone z nośnikiem. W czasie zawodów czas wyłączenia systemu antenowego przez warunki atmosferyczne jest istotny.



  PRZEJDŹ NA FORUM