Filtr dolnoprzepustowy 144 MHz
SP1CNV
Na w miarę porządnych złączach SMA i w tzw. "normalnych warunkach pracy", 400W przy 144MHz mieści się w specyfikacjach. Ale kto chce pracować blisko wartości granicznych? Trzeba jeszcze uwzględnić, że maksymalna moc specyfikowana dla danego typu złącza, zmniejsza się w miarę niedopasowania i dlatego podałem jako górną wartość dla SMA te 250-300W. Osobiście poza ten poziom bym nie wychodził bez zabezpieczenia wyjścia PA (jeszcze przed złączem).

Tego typu filtry, jak ten TRILITHIC z Allegro czy ten z radiostacji R831, nie mają dyskretnych kondensatorów. Indukcyjności są widoczne, pojemności szeregowe zrealizowane są izolacją teflonową między sekcjami, równoległe to pojemności konstrukcyjne z obudową. Z tych też względów są w stanie przenieść istotnie większe moce niż podobne zrealizowane na elementach dyskretnych.
Zastosowanie w filtrze Jacka SP1CNV kabla RG142 z izolacją teflonową jako kondensatora, jest świetnym przykładem jak można sobie poradzić z ograniczoną dostępnością specyficznych elementów.

Ciekawy jestem, ile naprawdę tłumi ten filtr z Allegro w paśmie przenoszenia, bo 0dB pokazane na wykresie to, delikatnie mówiąc, bzdura.

Michał


  PRZEJDŹ NA FORUM