Aurora Forecast
warto się zapoznać
    SP1CNV pisze:

    Koledzy, niestety większość linków bazuje na obserwacjach podawanych przez NOAA i obserwatorium geofizycznym w Boulder (na granicy USA - Kanada).
    Do usłyszenia na zorzy !


Nie, to o czym piszesz, to magnetogramy na ktorych ja sie nie opieram, jedynie DST (Kyoto) jest szacowany na tej podstawie, ale liczony jest on globalnie bo dotyczy zjawisk zachodzacych w strefie rownikowej (tu tez widac pewne prawidlowosci co wstepnie oddaje kolorami pola z danymi), pozostale dane pochodza glownie z sondy DSCOVR i przeliczane na czas osiagniecia przez solar wind odleglosci 30RE, ktora przyjmowana jest jako odleglosc wplywu solar wind na magnetosfere. Poniewaz DSCOVR jest zawsze miedzy Ziemia a Sloncem, dane nie sa ograniczone do Ameryki Polnocnej. Eksperymentalny Boyle Index tez na tej podstawie jest wyliczany i musze przyznac, ze jest on dokladniejszy niz predykcje Kp NOAA i USAF. Natomiast komunikaty pokazywane po lewej stronie faktycznie podaja lokalizacje dla Ameryki Polnocnej, ale zauwaz ze nie sa one jakos ukierunkowane czasowo - czesto ta predykcja dotyczy calego dnia wiec na pewno nie moze dotyczyc tylko ich rejonu.

Panuje tez dosc powszechny brak zrozumienia czym jest oglaszany Kp - w skrocie, mowi on o tym co sie dzialo w ostatnim okresie 3 godzin liczac od polnocy UTC 0-3, 3-6, 6-9 itd.. czyli teraz ogloszony Kp mowi o tym co sie dzialo miedzy 15 a 18 UTC, czyli musztarda po obiedzie - Boyle Index pokazuje predykcje bazujaca na solar wind, jednak nie uwzglednia czasu slonecznego, to znaczy mowi nam ze np. w ciagu najblizszej godziny warunki sie podniosa, ale jeszcze nie mowi na jakiej dlugosci geomagnetycznej podniesione warunki moga sie pojawic. Niestety, zaczalem analize w dolku cyklu slonecznego wiec nie mam wystarczajacej ilosci danych zeby opracowac algorytm na tyle wiarygodny, zeby poza predykcja podniesionych warunkow podac tez jakich dlugosci one beda dotyczyc.. mysle ze okolo roku i cos wiecej bedzie mozna publikowac - ale na to pracujecie wy wszyscy - tak, potrzebne sa realne spoty na dx-cluster w/g formatu jak dla MS i idealnie jesli podacie QTF..


Nie twierdze ze ten serwis jest idealny, jestem wciaz na etapie gromadzenia danych, analizy i testowania przeroznych algorytmow - dlatego wlasnie glownie prezentacja danych opiera sie na kolorach, nie na konkretnych stwierdeniach daj antene na 320 i bedziesz mial QSO z kwadratami... nie, tak dobrzy to nawet chlopaki z NASA czy USAF nie sa, wiec nie probuje nawet udawac ze bez podobnej mocy obliczeniowej moge im dorownac - ale oni nie skupiaja sie na naszym hobby, no i na podstawie tych danych kazdy moze swoje wlasne obserwacje prowadzic, a nawet podzielic sie wnioskami ktore na pewno beda poddane analizie w szerszym zakresie danych.

P.S.
Obserwacja erupcji na Sloncu jak najbardziej, ale nie dotrze on w kilkanascie godzin, tylko w 3-5 dni.. no i jeszcze musi trafic w Ziemie ktora jest przeciez bardzo mala.. a CME nie idzie jak babel w kazdym kierunku - i tu sie przydaje animacja na podstawie danych z sond STEREO - pokazuje na kilka dni do przodu szacowana predkosc i gestosc solar wind w rejonie Ziemii, ale niestety nie ma szansy zmierzyc jak jest spolaryzwoana magnetycznie poki nie dotrze do DSCOVR - czyli pelne dane mamy z okolo godzinnym wyprzedzeniem..


  PRZEJDŹ NA FORUM