Antena paraboliczna Andrew 0.3 mm z pasma 22 GHz
falowód stricte prostokątny vs. owalny. Jak z S11?
Robiłem dzisiaj pomiary elementów falowodowych WR42 i postanowiłem wykorzystać mozolnie wykonaną kalibrację i zmierzyć co mi tam pod rękę wpadnie ze złączem WR42. Pamiętam też, że ostatnio pojawiła się na forum nie wyartykułowana do końca wątpliwość na temat połączenia falowodu stricte prostokątnego z elementem, w którym płaszczyzna E była zowalizowana. Postanowiłem przekonać się najlepszą metodą czyli za pomocą eksperymentu jak to się ma do faktycznego wyniku i dokonać pomiarów dopasowania takich dwóch falowodów. Płaszczyzną odniesienia (reference plane) dla moich pomiarów ustanowiłem porty falowodowe dwóch przejściówek 2,92 mm/WR42. Dokonałem pełnej, dwuportowej kalibracji VNA w zakresie 18-26 GHz, z wgranymi do urządzenia współczynnikami dla skompletowanego jakiś czas temu kitu kalibracyjnego WR42 złożonego elementów Anritsu (1/8 i 3/8 short oraz wideband load) i Maury Microwave (sliding load). Reference plane i kit, to elementy precyzyjnie prostokątne. Pomiędzy nie włączyłem odcinek elastycznego falowodu o długości 0,65 m z półokragłymi ściankami w płaszczyźnie E.





Wynik pomiaru w obie strony poniżej (zamieszczam linka, bo po przeskalowaniu obraz jest całkowicie nieczytelny, skrypt forum nie przystaje do XXI wieku niestety...).

http://www.procontrol.home.pl/pawel/24GHz/wr42_flex_0.65m/S11_S12_S21_S22.gif

Odbicia na poziomie -25 dB pozwalają w mojej opinii zaniedbać efekty łączenia tych dwóch rodzajów falowodu. W naszej praktyce można je z powodzeniem stosować nie martwiąc się o kompatybilność. Inna sprawa, że 0,65 m elastycznego falowodu ma około 1 dB tłumienia i to już jest na 24 GHz sporo.

Wykorzystując ten elastyczny falowód postanowiłem sprawdzić, czy bez zmiany oświetlacza można wykorzystać w naszym paśmie antenę paraboliczną Andrew o średnicy 0,3 m z serii Value Line przeznaczoną oryginalnie dla pasma 22 GHz.



Wynik pomiaru S11 poniżej (także link z powodów o których już pisałem):

http://www.procontrol.home.pl/pawel/24GHz/andrew0.3m/S11.gif

Nie wygląda zbyt ostro i rezonansowo, więc się raczej nada. Na 22 GHz S11 ma wartość -25 dB a w naszym paśmie -15..-18 dB. Nie jest to jakaś wyczynowa parabola i do pierwszych prób na 24 GHz zastosuję ją wprost, bez grzebania przy oświetlaczu. Pomiary wykonałem przy zdjętej pokrywie przedniej. Nie będę raczej jej pompował osuszonym powietrzem, więc każde zmniejszenie tłumienia wypromieniowanego sygnału wskazane.

Edit. Ups, popełniłem błąd w temacie. Antena ma oczywiście 0,3 m średnicy a nie 0,3 mm pan zielony


  PRZEJDŹ NA FORUM