Radioastronomia
Niebo obserwuje się na częstotliwości emisji wodoru nie dla komunikacji z ET, lecz dla obserwacji budowy(struktury) wielkich obiektów radioastronomicznych, cytując za Wikipedią:
Obserwacje promieniowania wodoru o częstotliwości radiowej służą do badania przestrzeni międzygwiazdowej i uzyskiwania obrazów rozmieszczenia przestrzennego wodoru, także z regionów niedostępnych do badań w świetle widzialnym (zob. radioastronomia)[2]. Ponieważ wodór jest we Wszechświecie najczęściej występującym pierwiastkiem, to z tych obserwacji można uzyskiwać informacje o ruchach i rozmieszczeniu materii międzygwiazdowej. Pierwszą osobą, która zauważyła ten związek był holenderski astronom H. van de Hulst.

W uznaniu znaczenia linii 21 cm dla radioastronomii i programu SETI Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna zarezerwowała zakres częstości od 1400 do 1427 MHz na potrzeby badawcze. Wszelka emisja radiowa w tym zakresie jest zabroniona[3].


Tak więc, na tej QRG można najmniej się spodziewać komunikacji z istotami pozaziemskimi, z Ziemianie nawet jakby kogoś tam usłyszeli i tak nie odpowiedzą, bo w tym pasmie nie wolno nadawać.
73's de Staszek SP6GWB


  PRZEJDŹ NA FORUM