II Próby Subregionalne 2017
06 maja 2017 r.
I po zawodach ...
144MHz - dużo szumu na paśmie. Wszystkie łączności przez wołanie stacji, żadnego na własne CQ (sic !). Gdyby nie KST, to było by o połowę mniej. Warunki u nas (JO84CE) kiepskie, np. qso z SK6QA robiliśmy ponad 10 munit, tak słabo szło. Ale średnia jak zwykle ponad 400km/qso.
432MHz - za mała moc, wiele wołań nie doszło do skutku - po prostu korespondenci nie słyszeli.
Co z tego, że słychać było stacje DL, OK, OM robiące I, S5, YU - czyli tyłem do nas, gdy nie można się było ich dowołać. Ale jak się obrócili, to często z siłą jak lokalnie ...
Jesteśmy - co tu mówić - na peryferiach aktywności na UKF.
Mocno pocieszające jednak było to, że "szkoliliśmy" nowego operatora - choć ma licencję już wiele lat - ale operatorsko początkujący. Będą z niego "ludzie". Chwilowo na SSB, ale telegrafia bardzo mu się spodobała.

Używany program N1MM. Doskonale obsługuje zawody VHF REG1 i NAC/SPAC i wszystkie znane mi pasma mikrofalowe. Zaletą jest to, że jest jeden program do KF i UKF. W tej chwili tylko kluczowanie z komputera, niedługo i wywołania audio (trzeba dorobić interfejs - testowo już sprawdzony). Faktycznie na cw można wszystko z klawiatury. Tym niemniej manipulator/klucz jest zawsze gotowy, bo nadawanie ręczne to sama przyjemność ! ! !

Do usłyszenia niebawem !


  PRZEJDŹ NA FORUM