SQ1GQC - Horn 22 dBd
10 GHz
To może napiszę jaka była ewolucja pomysłów na łączenie ze sobą blach. Pomysł aby zastosować któryś z "ząbkowych" modeli łączenia ze sobą ścian zaproponował Marek SP4ELF. Miał za sobą doświadczenia z oświetlaczami, których aluminiowe ścianki łączone były przez "fasolki" i "wypustki". Jest to jednakże dość kłopotliwe w technologii wycinania laserem, gdyż pociąga za sobą dużą ilość przebić. Postanowiliśmy zrobić to w postaci ząbkowanej krawędzi. W technologii wykonania laserem ma to tą przewagę, że jest to ciągłe cięcie, tyle że ze zmiennym kierunkiem. Najpierw z odpadów powstał mały model krawędzi z ząbkami o wysokości równej grubości blachy (0,8 mm). Za tym modelem opowiadał się Kuba. Marek dokonał próby lutowania na tym modelu inżynierskim i stwierdził, że ciężko jest zlutować - nie ma tam miejsca na lut i model rozpadł się omal pod własnym ciężarem. Zdecydowaliśmy, że ząbki będą trochę wystawać - miało to pozwolić na zewnętrzne zlutowanie.
Takoż zostało wykonane. W praktyce oczywiście okazało się jeszcze coś innego. Naszym założeniem było to, aby zlutować to od zewnątrz. Lut miał mieć głównie funkcję mechanicznego łączenia ścian. Przy lutowaniu okazało się, że i tak przecieka do wewnątrz. Być może, gdyby lutować to precyzyjnie lutownicą dało by się tego uniknąć. Ale lutowanie palnikiem powodowało dość spore odkształcenia na skutek których w środku tworzyły się bąble w miejscu lutowania. Z dwojga złego wybrałem zlutowanie wewnątrz ciągłym, cienkim lutem niż pozostawienie niejednorodnych bąbli.
Jak pisałem poprzednio, ideałem było by albo spawanie TIG-iem albo lutowanie na twardo srebrem. Jak prawie każda konstrukcja ta antena jest kompromisem pomiędzy chciejstwem a możliwościami jakimi dysponujemy. Ale powstała i wykazała się udowodnionym zyskiem 16,016 dB_OWA.


  PRZEJDŹ NA FORUM