Jak daleko wędrują fale radiowe ?
    SP6GWB pisze:


    Kenny ON4DPX:
    Według niego sygnały nigdy nie znikną, stają się coraz słabsze i słabsze
    Jest pytanie, czy wciąż są wykrywalne?
    Mamy promieniowanie tła 3K, które jest czynnikiem ograniczającym w wykrywaniu
    sygnałów, gdziekolwiek "patrzysz" w wszechświat, minimalny szum wynosi 3K.
    Ze wzoru p = ktb, jeśli obliczymy z tłem 3K i 1 Hz BW, uzyskać poziom szumu -195 dBm.
    Nasz wykrywalny sygnał musi być silniejszy niż -195 dBm.

    Keith G4FUF zaproponował przeczytanie ksiązki ISBN-0-9650707-0-0 "Project Cyclops" , która zawiera wszystko na ten temat , łącznie z obliczeniami.
    Garald K5GW wyjaśnił, skąd bierze się temperatura anteny 30 K – typowo usytuowany oświetlacz ma oświetlenie poza krawędziowe -10 dB, co daje -27 K + 3,4 K tło kosmiczne, razem około 30K.
    Pominąłem wywody kilku dyskutantów, którzy zawsze, w każdym temacie mają coś do powiedzenia (wpływ czarnych dziur, zwolnienie upływu czasu itp).

    73's de Staszek SP6GWB


Witam, Kenny częściowo ma rację, takie sygnały będą rozchodziły się niemal w nieskończoność, tylko moc takiego sygnału w pewnym momencie będzie np. 100 dB poniżej tła szumów kosmicznych.
Więc co z tego że fala dalej będzie się rozchodziła skoro nie da się jej odseparować od tła szumów, a więc i wykryć, czyli tak jak by nie było tej fali.

Kenny nie uwzględnił też zjawiska "wypalenia" się naszej energii fali radiowej w stratnych środowiskach i zamianie tej energii na energię cieplną, próżnia kosmiczna jest w zasadzie bezstratna gdyby nie to, że nie ma próżni idealnej i fala radiowa podróżując przez odmęty kosmosu napotyka na swojej drodze różne chmury gazowe czy pyłowe, oraz inne niekoniecznie znane nam środowiska i w nich z powodu strat ulega przemianie na energię cieplną tak że w końcu po bardzo długim czasie może z niej prawie nic nie zostać.
Obecnie można bez większego problemu odbierać sygnały o 20 dB słabsze od poziomu szumów więc te -195 dbm możemy pomniejszyć do -215dBm'ów, i można robić łącznośći z szerokością pasma przepuszczanego 1 HZ. Ja sam dysponuje filtrem o szerokości 5 Hz, taki filtr nadaje się do bardzo wolnej transmisji bo strasznie rozmywa sygnał, ale działa.

Pozdrawiam Tomasz SP5MXF


  PRZEJDŹ NA FORUM