Uruchomienie się w paśmie 23cm
Kiedy zaczynałem rozbudowywać stację o PA i LNA miałem ten sam problem ze zrozumieniem jak to podłączyć żeby pracowało poprawnie.
Najważniejsze na początek żeby oswoić się z problemem trzeba przyjąć do wiadomości że generalnie nie ma pracy brak-in na CW ,mikrofon a właściwie jego przycisk ptt przepleciony jest przez sekwencer. Trzeba przełączać trx na nadawanie sygnałem ptt z sekwencera (na CW i SSB). Sygnał ptt wystawia pedał , przełącznikręczny lub układ wystawiający sygnał ptt do sekwencera i opóźniający wysyłanie kresek i kropek do czasu podaniu ostatniego sygnału ptt z sekwencera na trx. Dla SSB przycisk ptt z mikrofonu trzeba przekierować do sekwencera a dopiero sekwencer poda sygnał ptt do trx.
Mnie w zrozumieniu tej procedury pomógł schemat sekwencera EW1CD gdzie wyraźnie widać jak podłączony jest sygnał ptt z mikrofonu.
Link do wątku na forum fhfdx.ru gdzie w jednym z postów zamieszczony jest obrazek ze schematem.
http://forum.vhfdx.ru/tekhnicheskiy-forum/ekeo-a-ao/.

Kolejność przełączania sekwencera pewnie znana ale przypomnę.
1. zdjęcie napięcia z LNA i ustawienie przekaźnika antenowego (przekaźników) w pozycję nadawania. Dla bezpieczeństwa te przekaźniki powinny znajdować się w pozycji nadawania bez podania zasilania.
2. podanie sygnału ptt do PA
3. podanie sygnału ptt do TRV
4. podanie sygnału ptt do TRX
Przejście z nadawania na odbiór w odwrotnej kolejności.
Przy sterowaniu trxa z komputera program wystawia sygnał ptt dla sekwencera a cw lub sygnał modulujący dla modów cyfrowych wysyłane są z odpowiednim opóźnieniem po wykonaniu całej sekwencji przełączeń przez sekwencer. Programy mają zaszyte to opóźnienie na stałe lub w opcjach ustawienia można znaleźć parametr "ptt delay". W DQRLogu "opóźnienie ptt".
Nie jest to jedyny sposób przełączania całego układu ale chyba najbardziej przejrzysty.
Życzę powodzenia w pracy na nowym paśmie.


  PRZEJDŹ NA FORUM