"QRV na 3cm za 3€" - PA1SDB
Witam.

To właśnie ze mną były te łączności i prezentuję nagrania z nich:

Łączność CW, która polegała na transmisji sygnałów telegraficznych jako dźwięk o częstotliwości 600Hz.
https://www.youtube.com/watch?v=aFhJ2ElpTpI

Łączność FM
https://www.youtube.com/watch?v=x1T-14UL3IA

Do nadawania i odbioru 10GHz wykonałem horny z kartonu w kształcie ostrosłupa ściętego o podstawie w kształcie kwadratu. Boki mają kształt trapezu równoramiennego o wysokości 50cm, krótsza podstawa ma długość 6cm, dłuższa podstawa ma długość 24cm. Od wewnątrz są wyłożone folią aluminiową do pieczenia. Do wykonania dwóch hornów potrzebny jest jeden arkusz o wymiarach 100x70cm, przy podanych wymiarach elementów jest najmniej odpadów, a także jest łatwo wyłożyć, bo dłuższa podstawa jest krótsza niż szerokość folii aluminiowej do pieczenia..

W obu łącznościach nadajnikiem był moduł HB100 zintegrowany z kartą dźwiękową na USB (modulacja polegała na zmianie napięcia zasilania w niewielkim zakresie), a do odbioru sygnału wykorzystałem konwerter GTSAT GT-LST40M i odbiornik SDRPlay RSP1 z programem HDSDR. U mnie, odbierany sygnał miał SNR ok. 10dB, nadawany przekaz był słyszalny w szumach.

Przetestowałem wewnętrznie nadawanie CW poprzez zmiane napięcia zasilania za pomocą klucza.
https://www.youtube.com/watch?v=hP2ArOFfhM8
Przy zwolnionym kluczu napięcie zasilania wynosi ok. 4,8V wyregulowane za pomocą potencjometru 5k, a przy naciśniętym kluczu to napięcie wynosi 5V bezpośrednio ze stabilizatora 7805. Moduł jest zasilany z baterii 9V. Wcześniej próbowałem sterować zasilaniem, ale okazało się to niemożliwe, ponieważ przy uruchamianiu jest dryft częstotliwości w bardzo dużym zakresie (kilkaset kHz), co praktycznie uniemożliwia odbiór CW.


  PRZEJDŹ NA FORUM