Polski satelita PW-Sat2 już wkrótce w kosmosie
19 listopada 2018 roku
Napisane jest: "My korzystamy z anten cross-yagi, zfazowanych na 0 stopni (żeby zsumować sygnały), umieszczone na rotorze. "

Chodzi o te przesunięcie 0 stopni - swoją drogą gdzieś w innym miejscu opisane, czy omówione jako "polaryzacja dwuliniowa".

    mgumiela pisze:


    >,, Nie rozumiem tego.... jeśli elementy nie są przesunięte w antenie

    Są przesunięte względem siebie.


Skoro są elementy przesunięte, to przewodami skorygowaliście to przesunięcie na 0 stopni, czyli nadal wychodzi polaryzacja liniowa (lecz skośna), a nie eliptyczna (czy kołowa).


    mgumiela pisze:


    >,, Czy ja dobrze rozumiem, że do beaocnu wykorzystali protokół AX.25, ale wstawili to w emisje widmo rozmyte (Scrabling)? Innymi słowy wydaje mi się, że cała idea AX.25 i rozwiniętego w oparciu o to dedykowanego do tego sprzętu APRS jest trochę nietrafiona? Co zespół chce tą droga uzyskać? Może ktoś mi z Was doświadczonych krótkofalowców to wytłumaczy, bardzo proszę.

    Dokładny opis jak wygląda droga od surowych danych, przez ramkowanie, scrambling aż po modulację jest pokazany w naszym Wiki: https://github.com/PW-Sat2/HAMRadio/wiki/Downlink-parameters. Scrambling zapobiega przesyłaniu długich bloków "zer" albo "jedynek" (generalnie sygnału DC). Dzięki temu uzyskujemy lepsze parametry widmowe sygnału. Użyty moduł radiowy jest dosyć szeroko stosowany na cubesatach.


Wiem do czego służy Scrambling, tylko w tym przypadku zamknięto w jednym systemie inny system. Jakbyś nadał pakiet AX.25 na FM (najlepjej na 145.825MHz) byłby większy pozytek dla naziemnego systemu odbiorczego, bo zostałaby wykorzystania naziemna sieć stacji APRS do odbioru danych APRS z satelit. OK inna częstotliwość.... ale nadal FM, to zainteresowane stacje przestrajają się.... a tu dodatkowo jeszcze Scrambling, czyli odcina się dostęp do tego drugiego systemu. Nie rozumiem tego.


  PRZEJDŹ NA FORUM