4 Jesienne Warsztaty Mikrofalowe 2018
16 - 18 listopada 2018 roku
Jak Andrzej zauważył, termin warsztatów zbliża się wielkimi krokami. Od jakiegoś czasu zapewniam część sprzętu do dokonania pomiarów w trakcie wiosennych spotkań i jesiennych warsztatów. W wątku pojawiło się zapotrzebowanie na pomiary a także otrzymałem prywatne wiadomości w tym temacie. W związku z tym planuję wziąć przyrządy, które powinny zapewnić umiarkowanie szerokie możliwości pomiaru i które zaraz wymienię. Jednocześnie chcę poprosić chętnych do dokonania pomiarów swoich dzieł i upolowanych nabytków aby zadbali o to, by złącza (bądź przejściówki) badanych urządzeń były w standardzie 50 Ohm N, 50 Ohm SMA lub ewentualnie 50 Ohm BNC. Preferowane przeze mnie złącze DUT, to żeńskie złącze N - szybkie w obsłudze i dość solidne - powinno to przyspieszyć kalibrację. Proszę też o informację, czy komuś zależy na bardzo dokładnym pomiarze fazy w przypadku VNA (dokładne ustawienie regulowanego przesuwnika fazowego, pomiary dokładnego czasu propagacji sygnału dla danej częstotliwości, wyznaczenie współczynników korekcyjnych dla własnoręcznie zbudowanego kitu). Ze względu na zużycie od częstego łączenia, planuję wziąć jeden "roboczy" kit kalibracyjny w standardzie żeńskim N (R&S ZV-Z170) a obsługę pozostałych standardów zapewnić za pomocą przejściówek. Oczywiście to, że jest on roboczy nie znaczy że jest niedokładny. Tyle że zastosowanie przejściówki powoduje dodatkowe przesunięcie fazy w zależności od częstotliwości i pewne minimalne tłumienie. Po prostu mam go domyślnie zdefiniowanego w VNA i zapewnia to szybkie pomiary. Sami wiecie ile te wszystkie przygotowania mi zajmują czasu...
Planuję wziąć następujące przyrządy:
1. VNA Anritsu MS4623B (3 porty). Umożliwia dokonanie następujących pomiarów:
- pomiary odbić na każdym z portów (VSWR, S11, S22, S33) w zakresie częstotliwości 0,01..6 GHz
- pomiary transmisji pomiędzy portami w obu kierunkach (wzmocnienie, tłumienie, izolacja, S21, S12, ..) 0,01..6 GHz
- pomiary szumów wzmacniaczy w zakresie częstotliwości 0,05-3 GHz
2. Analizator widma (albo Advantest R3681 20Hz..32 GHz albo R&S FSP7 20 kHz..7 GHz - o ile uda się go ożywić).
3. Jeśli będę brał analizator R&S FSP7, to wezmę też generator R&S SMU200A 100 kHz..3 GHz. Jeśli będę brał analizator R3681, to dodatkowego generatora brał nie będę, ma wbudowany w zakresie 0,05..6 GHz.
4. Miliwatomierz R&S NRP-Z22 z dodatkowymi tłumikami. Umożliwia pomiar mocy w zakresie 0,01..18 GHz do 50 W. Jeśli ktoś potrzebował by przeprowadzić pomiar mocy powyżej 50 W, proszę o informację. Jest możliwy do 1 kW, ale wiązał by się z koniecznością zabrania tłumika "kaloryfera".

Jak z powyższego zestawienia widać, ograniczone będą możliwości pomiaru w wyższych pasmach (10 GHz, 24 GHz). W swoim laboratorium dysponuję pewnymi możliwościami do 50, 67 a wkrótce także 110 GHz ale ze względu na gabaryty a także inne względy pomiary takie nie mogą być przeprowadzone w trybie wyjazdowym. Oczywiście jeśli koledzy mają potrzeby pomiarów na wyższych częstotliwościach można się za mną w miarę dysponowania przeze mnie wolnym czasem umówić i znajdziemy dogodną formę przeprowadzenia pomiarów.
Z Kazikiem SP7CKH umówiłem się, że zapewni dokładny pomiar częstotliwości. Weźmie częstościomierz synchronizowany GPSDO. Do zobaczenia w piątek czy sobotę!


  PRZEJDŹ NA FORUM