Przeciąganie falowodu prostokątnego z rurki miedzianej
Czy możliwe w warunkach amatorskich?
Cześć Staszku,

A jak forma tego przejścia? Czy to płynna zmiana przekroju falowodu, czy jakiś rodzaj schodkowego transformatora z kilkoma nieciągłościami? Jeśli płynna, to w zasadzie sensowne wykonanie tylko na drążarce drutowej. I tu jest problem. Próby tego co zaprojektowałem płynnego przejścia do przeciągania zakończyły się niepowodzeniem - drążarka nie poradziła z morphingiem - wymaga zaawansowanej drążarki z dwoma pochyleniami.
Jeśli to transformator z kilkoma nieciągłościami, to jakiś czas temu stworzyłem sobie aparat matematyczny do projektowania takich transformatorów. Mam na pasmo 10 GHz wykonanych kilka próbek przejść na falowód okrągły o średnicy wewnętrznej 20 mm z dwoma nieciągłościami. Obliczyłem dla WR75, WR90. Wykonany też został w/g wzoru WA6KBL. Po nowym roku powinienem dysponować zaprojektowanym przez siebie kitem kalibracyjnym i przejściami SMA/falowód okrągły, to będę w stanie zweryfikować swoje założenia teoretyczne i pomiarowo porównać z konstrukcjami innych. Tu przykładowy element transformatora modu z WR75 na rurkę ID 20 mm.





A tu elementy kalibracyjno/pomiarowe które pozwolą mi porównać i zmierzyć wykonane już próbki





Aparat matematyczny jest w pełni skalowany i o ile się sprawdzą w praktyce mogę także udostępnić plany. Można będzie przeskalować na WR42, WR22, WR19, WR12, WR10...


  PRZEJDŹ NA FORUM