Przeciąganie falowodu prostokątnego z rurki miedzianej
Czy możliwe w warunkach amatorskich?
Wrzuciłem dane geometryczne tego Twojego przejścia do swojego arkusza. Wynika to zapewne z ograniczeń geometrycznych technologii wykonania (wprost wygląda mi na wycięte Wire-EDM), ale to narzuca pewne ograniczenia. Optymalna średnica dla falowodu okrągłego powinna być dla naszego pasma w mojej opinii troszkę mniejsza (ID=10 mm), przy 10,8 mm mogą zacząć się już propagować dodatkowe mody oprócz TE11. Nie jestem w stanie powiedzieć na ile zdegraduje to dopasowanie.
Co do doboru długości przejścia. Wyznaczyłem długość fali dla częstotliwości 24,0482 GHz. W falowodzie WR42 wynosi 15,361 mm a w falowodzie okrągłym ID=10,8 mm 16,927 mm. I nie pasuje mi do wielokrotności. Być może długość przejścia albo została dobrana arbitralnie, albo ze względu na ograniczenie technologiczne albo wyszła w wyniku optymalizacji i symulacji jakimś programem symulacji pola EM.
W zasadzie wszystkie dane są, ja na razie nie mam dostępu do takiej zaawansowanej elektrodrążarki drutowej. Jak by ktoś potrzebował gdzieś to zlecić, mogę pomóc w wykonaniu projektu.
Swoją drogą nawiązując mocniej do moich rozważań z tego wątku jestem w stanie wyobrazić sobie użycie trzpienia ukształtowanego jak do przeciągania i nabicie na niego cienkościennej rurki mosiężnej czy miedzianej i ukształtowanie takiego przejścia. Tu wystarczył by trzpień, odcinek rurki trochę dłuższy niż przejście i młotek.


  PRZEJDŹ NA FORUM