SQ1GQC - Kabel do miernika mocy HP/Agilent/Keysight DIY
odpowiednik 11730A/B/C...
Może umieszczenie postu w dziale "Konstrukcje użytkowników forum" jest trochę na wyrost, bo to nic wielkiego, ale uznałem że podzielę się bo może komuś się przyda. Jak to u mnie, wszystko prawie ma swoją historię. Trafił mi w dobrej cenie czujnik do miliwatomierza Agilent 8487A (50 MHz..50 GHz, -30..+20 dBm, złącze 2,4 mm M). Mam miliwatomierz R&S na USB, mam Anritsu z kilkoma sondami a nie miałem jeszcze HP/Agilent/Keysight. A że trochę mi się już nazbierało sprzętu ze stajni HP, postanowiłem wejść w trzeci system. Poza zwykłymi pomiarami, przydaje się choćby do kalibracji generatorów i VNA do pomiarów zależnych od poziomu. Do czujnika dokupiłem HP E4419B, dwukanałowy, z GPIB i możliwością emulacji starszych mierników HP co jest do moich zastosowań potrzebne. Niestety ani z czujnikiem ani z miernikiem nie dostałem kabli. Podpytałem bardziej doświadczonego w temacie kabli do HP Kazika SP7CKH na co zwracać uwagę, i zrelacjonował mi jak sprawy wyglądają. Na ebay'u większość to chińska tandeta, która nie dość że ciężko wchodzi to jeszcze niszczy gniazdo. Wiedziałem od Kazika jak je odróżnić od oryginału ale te, które wyglądały na oryginalne były zauważalnie droższe a ryzyko zawsze istniało. Pomyślałem a gdyby tak zrobić samemu? Obawiałem się tylko, że jak to czasem u HP złącze to jakiś własny wymysł. Przefiltrowałem u sprzedawców złącza okrągłe z 12 pinami i znalazłem. Pamiętacie ZK-140 albo każdy inny sprzęt audio z czasów PRL'u? Sygnały na niskim poziomie, do mikrofonów, pomiędzy radiem a magnetofonem były przesyłane złączem DIN. Zrazu 3 pinowym, w sprzęcie stereo 5 pinowym. Tej samej rodziny złącze bywa w TRX Icoma. To jest metryczne złącze dawniej DIN-12 a aktualnie opisuje go norma IEC 61076-2-106. W TME występuje w grupie Złącza>,Złącza przemysłowe>,Złącza okrągłe>,Złącza M16. Nie są tanie, ale co tam. Kupiłem takie:
https://www.tme.eu/pl/details/0332-12/zlacza-m16/lumberg/0332-12/
Są też w nieco tańszej wersji z częścią obudowy z tworzywa sztucznego
https://www.tme.eu/pl/details/sv120/zlacza-m16/lumberg/sv-120/
Do tego kabel ekranowany 12 żyłowy, 12x0,14 mm2. Ja zastosowałem posiadany, ale identyczny można kupić w TME:
https://www.tme.eu/pl/details/liycy12x0.14/przewody-wielozylowe-ekranowane/helukabel/20009/
To kabel przemysłowy z izolacją PCV ze sporym napięciem izolacji i dla niektórych może być nieco za sztywny. Sądzę, że jak ktoś ma 12 żyłowy kabel ekranowany na przykład w izolacji PU, to można go zastosować. Ja przerabiam kilometry takich kabli przemysłowych, to zawsze jakiś kawałek zostanie.
Lutowanie tego jest ciężkie. Bardzo gęsto, dużo kabelków, sam kabel pręży. Schemat jest prosty. Połączenie 1:1. Zlutowałem, podłączyłem, zacisnąłem na poszczególnych pinach koszulki termokurczliwe, sprawdziłem i działa. Dodatkowa zaleta jest taka, że można sobie zrobić w dowolnej długości. Ja zrobiłem 2,5 m. Wtyczka wchodzi w gniazdo miernika i czujnika bardo lekko i pasownie. Nie wiem czy polecać takie rozwiązanie bo super tanio nie jest i trochę roboty, ale zawsze to alternatywa. Powinien też kabel pasować do systemu Marconi. Widziałem w DW_Radio używane wtyczki z kawałkiem kabla tego systemu ale takiego podejścia nie polecam. Ciężko dobrze zlutować jak w środku rurki była cyna. Albo stopimy tworzywo sztuczne w którym siedzą piny. Na koniec fotorelacja z całej akcji.








  PRZEJDŹ NA FORUM