Rozważania na temat budowy VNA
0,045- 26,5 GHz
Cześć

To możemy o czymś pomyśleć. Ja dysponuję dość szeroką bazą pomiarową, mam za to wyraźny deficyt jednego zasobu - czasu. pan zielony Teraz trochę jestem w rozjazdach po świecie, ale niebawem powinno się nieco unormować i posiedzę troszkę na miejscu. Aby realnie na to spojrzeć, to proponował bym podzielić taki projekt na moduły i zacząć od jednej części. Jak się uda, to dalej. Może zrobić taki moduł p.cz. i wyprowadzić sygnał do obróbki w STM-ie? Pisząc o STM-ie myślę o jakimś mocniejszym, z koprocesorem. Mam na przykład płytkę NUCLEO H743, mocy sporo a kosztowała niedużo. Tylko pytanie o HMI, co preferujesz? Obróbkę lokalną przez mikrokontroler czy przez web-a. To Nucleo LCD-ka akurat nie ma.
Jako chipset proponował bym podany wcześniej łańcuch 4x LMH6514, 2xAD9640, 2xCLC5903. Z prostego powodu, te elementy posiadam. Skłonny był bym skończyć projektować ten moduł p.cz. zaprojektować i zamówić płytki, zmontować i wysłać Ci jedną taką płytkę. Większość elementów mam z zapasem na 2 egzemplarze. Myślałem o lekkim przetaktowaniu CLC5903 z 78 MHz do 80 MHz, aby częstotliwość próbkowania była 4xIF. AD9640 wybrałem z tego względu, że miały wyjście równoległe, odpowiadające napięcia i są 14 bitowe w przeciwieństwie do wbudowanych 12 bitowych przetworników LM97593. Ale się nie upieram.
Skłonny był byś pobawić się programowo takim streamem z CLC5903 i zobaczyć co z tego da się wyciągnąć?
Ja preferuję raczej architekturę oparta raczej o mieszacze niż samplery. Samplery są dość kapryśne i niski kąt przewodzenia diod powoduje ich spore szumy. Mieszacze za to wymagają w konstrukcji VNA dwóch generatorów. Ale to wtórny problem.
Co do wzorców kalibracyjnych. Jeśli w swoim oprogramowaniu przewidujesz modelowanie wzorców, to w tej kwestii jestem w stanie pomóc. Dysponuję kitami w standardach N, 3.5 mm, 2.4 mm, WR75, WR90, WR42, WR22, WR10. Brakuje mi w zasadzie 2.92 mm. Jak zakupisz jakieś wzorce, to mogę obmierzyć je w odniesieniu do swoich. Jestem w stanie wygenerować współczynniki wielomianów aproksymujących indukcyjności i pojemności w/g standardów HP/A/K, R&S czy Anritsu. Nawet w przypadku chińskich wzorców z ebaya da się to zrobić. Powtarzalność SMA nie jest zbyt wielka, ale do celów amatorskich jak najbardziej. W poniższym temacie trochę pisałem o narzędziu które do tego używam:
http://www.eevblog.com/forum/testgear/kirkby-calibration-kit-alternatives/


  PRZEJDŹ NA FORUM