Porównanie anten skuteczności drutowych(!) w paśmie 10 GHz
Podczas rozmowy z jednym z kolegów powstała rozbieżność na temat skuteczności prostych anten drutowych w zastosowaniu w paśmie 10 GHz. Kolega był zwolennikiem wersji trójkątnej, którą z powodzeniem przetestował i stosował, ja miałem wątpliwość czy wersja okrągła nie uzyska aby lepszych wyników. Aby rozluźnić się po pracowitym dniu, postanowiłem sprawdzić empirycznie najbliższą sercu inżyniera metodą, poprzez pomiary. W celu ich wykonania zestawiłem stanowisko pomiarowe:



Stanowisko przyjęło formę poligonu antenowego zestawionego z anteny typu horn na WR90 o aperyturze wyjścia 75 na 50 mm, przejścia SMA/WR90 i odległego o 300 mm gniazda SMA wykorzystywanego do obsadzania testowanych anten. Dokonałem kalibracji na częstotliwości 10,368 GHz +/-1 GHz. Jako płaszczyznę kalibracji przyjąłem gniazdo SMA w którym osadzałem testowane anteny z jednej strony a z drugiej wtyk 3,5 mm który wpiąłem do przejścia SMA/WR90.
Na pierwszy ogień poszedł model trójkątny:





Najpierw sprawdziłem jego dopasowanie na częstotliwości 10,368 MHz:



Tłumienie odbicia (S22) -6,6 dB. Od biedy idzie nawet nadawać.

Tłumienie całego toru (S21 i S12) -28,3 dB:



S11 to odbicia horna.
Następnie zamontowałem antenę w wersji okrągłej:



Dopasowanie, troszkę lepsze (S22=-7,75 dB):





Tłumienie toru też troszkę niższe, bo -23 dB.

Następnie celem wyznaczenia zysku tych anten w stosunku do pustego gniazdka SMA, dokonałem pomiaru tłumienia toru bez zamontowanej anteny:



Pomiar wykazał -65 dB, czyli zysk anteny drutowej typu trójkątnego wyniósł 36,8 dB w stosunku do pustego gniazda a wersji okrągłej 42 dB w stosunku do pustego gniazda.
Wersja okrągła okazałe się nieznacznie lepsza do naszych zastosowań, wyższy zysk i mniejsze odbicia.


  PRZEJDŹ NA FORUM