Sposób na tanie wykonanie obudowy ekranującej urządzenia wysokiej częstotliwości
Na przykładzie filtru pasmowoprzepustowego LC
Jeszcze nie wyjechałem, znalazłem chwilę czasu i troszkę powalczyłempan zielony Zacznę od końca.Pomiar parametrów filtru:



Czyli z pomiaru uzyskałem: 94,17504 MHz/założenie projektowe: 94,0 MHz
Pasmo -3 dB: 9,806455/założenie projektowe: 10 MHz
Straty minimalne w paśmie przepustowym: -3,108 dB

Tak wyglądała charakterystyka z symulatora po całym procesie kolejnych iteracji projektowych:



Tłumienie pozapasmowe. Rewelacja, monotoniczne bez najmniejszego piku na 2f0, 3f0:



Jedyne z czego nie jestem do końca zadowolony, to odbicia w paśmie przepustowym. Ale po powrocie popracuję nad tym. Już zrobiłem pewne eksperymenty i dały zadowalające efekty, więc zaaplikuję do tego filtra.

Metodologia była taka: zmierzyłem każdą cewkę w zamknięciu w przygotowanym z jednej płytki fixture.




Do rzeczywistych wartości indukcyjności i dobroci wyliczyłem kondensatory. Powstał schemat z wartościami elementów wynikających z pomiaru i dobranymi kondensatorami z szeregu.



Na podstawie tego schematu przygotowałem symulację, aby się upewnić że jestem w granicach. Po tym zmontowałem filtr:




I ostatecznie pomierzyłem.



Wyniki pomiarów na początku.

Jak pisałem jestem zadowolony. Można zbudować precyzyjny filtr bez elementów przestrajanych. Niech nie zwiedzie was to, że raz mierzę jednym raz drugim VNA. Tak było mi z pewnych względów wygodnie, aby nie zmieniać fixture i kalibracji. Uważam, że te pomiary są w zasięgu jakiegoś MiniVNA 2 czy czegoś podobnego. Jako kit kalibracyjny in-situ użyłem precyzyjnego rezystora 50 Ohm wielkości 0603 z TME i rezystora 0603 o wartości zero omów. Dopiero do pomiaru wynikowej charakterystyki wyjąłem poważniejszy kit, ale nie jest to niezbędne.
Po powrocie zajmę się dalszą optymalizacją S11 i S22 a potem syntezą wersji filtru na 144 MHz. Pomysł obudowy mnie zadowala, może jakiś projekt z GHz spróbuję zrobić w takiej formie.
CBDU


  PRZEJDŹ NA FORUM