Transwerter 23 cm według US4ICI
Witam,
mój transwerter już wstępnie uruchomiony wesoły O 2 w nocy w końcu udało się ze wszystkim poradzić bardzo szczęśliwy
Zdjęcia wstawię wieczorem gdyż muszę naładować baterie do dobrego aparatu.

Mój układ pomimo uruchomienia będzie wymagał jeszcze poważnych przeróbek.

W stopniu wejściowym wstawiłem MGA-71543, dołożyłem szeregowo na zasilaniu rezystor 27R. Wszystkie dławiki na zasilaniu wzmacniaczy poza LO wymieniłem na 82nH.

Z przeprowadzonych prób wynika, że układy stabilizujące napięcie torów RX i TX posiadają za małe obudowy. Komplet toru RX AG604-89 i MGA-71543 pobiera ok. 130mA, co przy spadku napięcia z 12V do 5V daje moc traconą prawie 1W. Przy zasilaniu z 13,8V będzie jeszcze gorzej. Układ niby pracyje, ale jest mocno nagrzany - zdecydowanie będę wymieniał na tradycyjne stabilizatory LM.
Ponadto zwróćcie uwagę, że stabilizatory dostarczone przez SP9OYO posiadają maksymalne napięcie wejściowe 6V (tyle przynajmniej doczytałem się w karcie katalogowej). Wstawiłem otrzymane od SQ9MTS i mniej się grzeją czyli jest lepiej pan zielony
Dodałem też w torze odbiorczym dwa kondensatory 100nF po drodze zasilania.

Generator dostarczony przez SP9OYO nadaje się do pierwszych prób, ale prawdopodobnie będzie zbyt mało dokładny do normalnej pracy. Nie chcę się jeszcze ostatecznie wypowiadać, gdyż nie wstawiłem go jeszcze do pudełka ze styropianem i nie zostawiłem na długo czas żeby się ustabilizował.

Teraz najważniejsza uwaga, która IMHO odpowiada za większość problemów ze wzbudzaniem się układów.
Zmierzcie napięcie na wejściu stabilizatora zasilania toru TX podczas odbioru i nadwania. U mnie podczas odbioru na tor TX wychodziło cały czas ok 8V, tor RX był poprawnie odcinany.
W efekcie czego równocześnie czynny był tor odbiorczy i nadawczy! Przy tak bliskiej odległości wiadomo co się będzie działo...
Próby nocnej walki z dwoma tranzystorami zakończyły się fiaskiem wesoły Koniec końców przeciąłem ścieżkę zasilającą stabilizator toru TX na wysokości potencjometru. Żeby układ tranzystorów pracował dodałem rezystor 2k2 do masy. Zrobiłem to na wysokości przecięcia ścieżki, ale właśnie teraz patrząc na płytkę stwierdziłem, że lepiej zrobić to przy kondensatorze blokującym przy rezystorze mocy dzielnika wejściowego toru TX.
Problem przełączania zasilania rozwiązałem wstawiając najzwyczajniejszy w świecie przekaźnik zrównoleglony cewkami z przekaźnikiem IF. Chciałem zrobić przełączanie od razu na nim, ale niestety ma już wykorzystane obydwie pary zestyków.
Muszę teraz w szpargałąch znaleźć jakieś małe przekaźniki żeby upchać wszystko do środka.

Poza tym pozwoliłem sobie na próby odbioru przy załączonym ręcznie torze TX. Niestety w układzie zachodzi dalej detekcja. Poziom odbieranego sygnału jest dużo mniejszy, ale jednak jest. IMHO trzeba będzie wstawić dodatkowy przekaźnik zwierający wyjście układu RX przed przekaźnikiem IF do masy podczas nadawania.
Zdecydowanie też będę ekranował części układu wewnątrz obudowy. LO powinien mieć swoją puszkę, tory RX/TX swoje, część IF swoją.

Tyle uwag na gorąco, pod wieczór zrobię zdjęcia i odpowiem na ewentualne dalsze pytania wesoły

73


  PRZEJDŹ NA FORUM