Transwerter 23 cm według US4ICI
Witam ponownie,
TRV uruchomiony, teraz przyszedł czas na podsumowanie prac montażowych i ostatnie poprawki.

Po pierwsze album ze zdjęciami znajduje się tutaj http://sztormik.com/TRV%20US4ICI/album/index.html. Brakuje jeszcze ładnych opisów na obudowie, oraz małego przekaźnika - ten, który jest potrafi przenieść _o_wiele_wieksza_ moc niz TRV jest w stanie oddać wesoły

Gniazda poprawione, wszystko mocowane oczywiście śrubami ze stali nierdzewnej.

Zdecydowanie uważam, że lepiej jest dołożyć dodatkowy przekaźnik do przełączania napięcia zasilania obwodów RX/TX - omija się problemy ze wzbudzaniem układu, oszczędza energię, a dodatkowo można sterować zewnętrzny przekaźnik koncentryczny (na zdjęciach widać, że dodałem dodatkowy przepust z napięciem sterującym przekaźnik antenowy, nie wprowadzałem z powrotem sygnału zwrotnego o stanie położenia).

Jeśli mowa o przekaźniku, to jeśli ktoś posiada przekaźnik z dodatkowymi stykami sygnalizacyjnymi (taki jak np. mój na zdjęciach bardzo szczęśliwy ) to pokusiłbym się wręcz o sterowanie przekaźnikami przełączającymi tory RX/TX oraz zasilanie układów właśnie z tego przekaźnika. Pozwoli to uniknąć protez w postaci sekwencerów.
Płytka powinna zawierać osobny blok sterowania przekaźnikami, oraz bloki RX, TX, LO. Uważam, że warto też będzie dorobić układ wykrywania napięcia na żyle gorącej koncentryka tak, aby można było układem sterować jak transwerterami DB6NT.

Poza tym jak widać zdecydowałem się na ekranowanie poszczególnych torów. Nie jest ono wykonane jakoś rewelacyjnie, planuję dołożyć jeszcze trochę blachy miedzianej aby osłonić miejsca z "przepustami" na ścieżki. Przy kolejnej wersji płytki IMHO warto uwzględnić zapas miejsca na ekrany. Poza tym byłbym zwolennikiem wykonania kolejnych płytek z filtrami pasmowymi niepokrytymi soldermaską, najchętniej złoconymi.

Jeśli kupiliście części od SP9OYO to zwróćcie uwagę na wartości elementów w zasilaniu wzmacniaczy. Zacząłem od wywalenia dławików, z których lutowaniem miałem sporo problemów i wstawiłem 82nH ze szpargałów wszędzie poza torem formowania sygnału LO w syntezie, wzmacniacz IC5 ma też 82nH.

Zamiast SPF50432z wstawiłem MGA71543, rezystor R14 dałem równolegle 2x27R. Rezystory ustalające napięcie wzmacniacza LO IC5 i pierwszego wzmacniacza wyjściowego IC3 dałem jako równoległe 47R. Do tej pory jestem bardzo blisko parametrów z kart katalogowych. Niestety z częściami dostałem rezysory 13R zamiast 12R do ustalenia napięcia zasilającego wzmacniaczy IC1 i IC4.
Układ AG604-89 powinien w zasadzie być zasilany napięciem 5,16V tak więc stabilizator 5V na zasilaniu torów RX i TX to na samym wstępie za mało. Można od biedy zamiast R16 i R13 wstawić zworki albo dodatkowe dławiki. Układy powinny dobrze pracować, ale nie w optymalnych warunkach. Z drugiej strony zmiana napięcia zasilania pociąga za sobą zmianę rezystorów dla IC2 oraz IC3. W związku z tym będę się jeszcze poważnie zastanawiał jakie stabilizatory wsadzić. Na pewno muszą być większe niż te, które przyszły razem z płytką czy zestawem części. Nie mam ochoty wymieniać stabilizatora podczas zawodów na górce bardzo szczęśliwy

Tłumik wejściowy jest w postaci 50R, 110R, 330R + potencjometr. Dobierany empirycznie do TRX bez specjalnego przejmowania się SWRem (po sprawdzeniu wychodzi 1,3).

Koniec końców mam prawie 6mW sygnału z LO w takim samym miejscu jak SQ9MTS, na wyjściu przy rezystorach jak podałem mam 52mW (17,22dBm), przez chwilę było 18,57dBm - co oznacza, że z układu da się pewnie spokojnie uzyskać deklarowane 19,4dBm. W zupełności starczy do wysterowania końcówki RA wesoły

Tyle na bieżąco uwag z montażu i wstępnych pomiarów. Teraz kilka dni żeby przemyśleć co trzeba, kupić części i zmontować finalną wersję. Podłączyłem też wstępnie pod analizator widma, dokładniejsze dane podam po finalnym montażu, ale nie jest źle wesoły

Gdyby ktoś chciał zdjęcia w większej rozdzielczości to są jeden poziom wyżej niż album, nazwy plików takie same jak w albumie.

73


  PRZEJDŹ NA FORUM