Sprzęt do łączności EME
    sp5gdm pisze:

    Od pół roku zacząłem kompletować sprzęt do EME, mam antenę 3,7m z pasma C,klika VLNA G4DDK, TRV myślę narazie o 23cm, mam pytanie jakie kąty elewacji są najbardziej korzystne, miałem dać antenę 3m nad ziemią, ale niskie EL byłyby niewidoczne, czy to się ptwierdza, to dam 7m,jeszcze mam taką możliwość, w sp5 nie ma z kim na ten temat porozmawiać, jak ktoś mógłby odpowiedzieć prv lub podać telefon.
    Vy 73.


Witam
Orbity Księżyca wypadają w zakresie azymutu od ok 50 do 305 stopni. Do pracy w zawodach praktycznie każdy kąt elewacji jest potrzebny. Najlepiej jak widać horyzont w zakresach 50 100 i 270 305 stopni. Między 100 a 270 elewacje są duże i praktycznie przeszkody terenowe nie zasłaniają.Gdy Księżyc wschodzi na 100 stopniach orbita jest niska a frekwencja na paśmie znikoma. W naszym QTH K jest dostępny przy elewacji 6 10 stopni na wschodzie a na zachodzie chowa się w lesie przy 3 stopniach.
Janku bardzo istotną sprawą jest swobodny dostęp do oświetlacza anteny. Zapewniam Cię że bardzo dużo czasu spędzisz w tym rejonie zanim doprowadzisz swój system do doskonałości. Trzeba tu znaleźć kompromis uwzględniający to o czym pisałem wyżej. Musisz też przemyśleć lokalizację anteny na działce aby w przyszłości gdy będziesz budował drugą większą antenę nie było między nimi konfliktu. Nasza druga antena (mikrofalowa) musi być 6m nad ziemią bo inaczej przeszkadza jej duża parabola.
Pozdrawiam Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM