Transwerter 23 cm według US4ICI
Przyszedł w końcu sądny dzień i znalazłem czas żeby posiedzieć nad układem wesoły

Układ nadawczy IMHO można uznać za zakończony, będę myślał jeszcze nad małą poprawką (ew. dołączanym filtrem wyjściowym, ale nie jest on konieczny), ale udało się opanować wszystkie problemy.

Na samym wstępie winien jestem przeprosiny wszystkim śledzącym wątek - sporej ilości problemów udałoby mi się ominąć gdybym mniej ufał kartom katalogowym i schematom ideowym pan zielony

Sygnał użyteczny aktualnie u mnie ma poziom 9,41dBm, sygnał LO -42,5dB, druga harmoniczna -53dB, dwa piki śmieci z mieszania poniżej -59dB. Poza tym widmo czyste. Da się uzyskać jeszcze czystszy sygnał, ale spadnie moc wyjściowa. Ma to sens jeśli następny stopień będzie miał wystarczająco duże wzmocnienie. W takim stanie układ IMHO jak najbardziej nadaje się do pracy.

Po kolei jednak wesoły

W ostatnim odcinku pokazałem ładny sygnał wychodzący z układu syntezy, uformowany i dopasowany mniej więcej zgodnie z kartą katalogową. Okazuje się jednak, iż karty katalogowe układów MMIC są bardzo optymistyczne - wzmacniacze te owszem mają spory zysk, ale nawet przy poziomach sygnałów sterujących nawet mieszczących się w ich parametrach znamionowych generują masę śmieci smutny
Rozwiązaniem problemów z syntezą okazał się tłumik wejściowy o wartości 11,84dB. Czyli moc sterująca układ to -7,5-11,8=-19,3 dBm.
Teoretycznie układ AG303-86 ma P1dB=14 dBm, wzmocnienie ok 19dB. Pomijając jak narazie fakt, iż P1dB leży już poza zakresem liniowym pracy wzmacniacza można obliczyć 14-19=-5 dBm.
Jak dla mnie wartość -5d Bm różni się diametralnie od -19 dBm, jest to jednak najwyższa wartość mocy jaką udało mi się uzyskać aby układ pracował poprawnie. Oczywiście gdybyśmy na płytce mieli filtr za MMIC możnaby mieć większą moc na wyjściu układu, aktualnie jednak nie jest to możliwe.
Tłumik -8dB dawał 2 harmoniczną na poziomie -26,95 dBm, tak więc wybór padł jednak na ok. 12 dB (Rrównoległy=110 R, Rszeregowy=100 R, Z=60,49 Ohm).
Moc wyjściowa w takim układzie wynosi 5,5 dBm.
Zdjęcia z tego etapu poniżej:

Układ pomiarowy

Tłumik wykonany jest przy użyciu rezystorów MELF - nie ma ku temu żadnego innego powodu jak taki, że po prostu tylko takie miałem. Koszt tych rezystorów nie uzasadnia jednak ich użycia - jeśli ktoś będzie powtarzał proponuję wziąć zwykłe.

Wyjście za wzmacniaczem LO



Wzmocnienie sygnału użytecznego wyszło 6,8 - (-19,3) = 26,1 dB zamaist zakładanych 19, czy max 20,4 z karty katalogowej!!!! Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia skąd wzięło się dodatkowe 6dB wzmocnienia, ale to są wyniki pomiarów z rzeczywistego układu.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł z chęcią wysłuchamcool

Następnie przystąpiłem do pomiarów mocy na wyjściu dzielnika Wilkinsona. Aby wyeliminować ewentualne problemy z odbijaniem się mocy od niedopasowanych wrót sprzęgacza pierścieniowego przeciąłem ścieżkę za sprzęgaczem Wilkinsona i tam wpiąłem przewód pomiarowy.


Wyszło 2,224 dBm czyli -3dB plus 1dB strat na sprzęgaczu - jak dla mnie bardzo przyzwoicie.

Następnie wylutowałem diody mieszające i wyregulowałem potencjometrem moc podawaną z pośredniej tak, aby była na poziomie 1,308 dBm (tyle udało mi się PRkiem dokręcić oczko).

Nie ciąłem już ścieżki między sprzęgaczem pierścieniowym, a filtrem - analizę widma przeprowadziłem już na wyjściu filtru.


Et voila! Piękny sygnał na wyjściu filtra.


Widząc poziom sygnału spodziewałem się już problemów, ale na wszelki wypadek zrobiłem pomiar na wyjściu układu AG303-86




Jako, że powody takiego zachowania układu były znane przystąpiłem do wykonania tłumika - tutaj było łatwo. Trochę cięcia, skrobania i mamy coś takiego


Tłumik ok 8dB (Rrównoległe=110 R, Rszeregowe=51 R, Z=48,07 Ohma), znowu rezystory MELF poszły w ruch wesoły


Wzmacniacz zaczął pracowac tak jak powinien. Poziom sterujący -15,4-7,9=-23,3 dBm. Sporo mniej niż wynikałoby z karty katalogowej, ale działa dobrze - aż za dobrze bardzo szczęśliwy

Kolejna seria pomiarów na wyjściu drugiego filtra pasmowego nadajnika


Jak dla mnie sygnał naprawdę przyzwoity. Prążek ok -45dB, zostawiłem choć można było jeszcze zmniejszyć wartość tłumika za mieszaczem ale już miałem dosyć przelutowywania wesoły


Jak łatwo się domyśleć AG604-89 pomimo moich nadziei także nie lubi wysokich, choć mieszczących się w specyfikacji poziomów mocy. Wynik jest następujący: tłumik na wejściu ok 4dB (Rrównoległy=220 R, Rszeregowy=24R, Z=50,02 Ohma).


Wartość 4dB okazała się granicą poniżej której 2 harmoniczna zaczęła pojawiać się w nieakceptowalnych wartościach.

Widmo sygnału wyjściowego wygląda następująco:


Sądzę, że jest to całkiem przyzwoity wynik. Jeśli trzeba więcej mocy na wyjściu podniósłbym moc sterującą, ale wtedy _koniecznie_ filtr na wyjściu. Straci się trochę, ale ogólny bilans i tak wyjdzie na plus, bez filtra wyjściowego nie forsowałbym dalej układu.

Teraz rzut oka na sygnały bliższe głównemu - IMHO jest naprawdę przyzwoicie.





Jak widać syfy z mieszania 2,5MHz na poziomie -68dB, oraz 5MHz i -46dB.

Sądzę, że można uznać nadajnik za rozpracowany wesoły

Teraz czekam na to co Romek zrobi z odbiornikiem pan zielony

Jeśli ktoś będzie miał dodatkowe pytania chętnie służę pomocą.
Zwyczajowo zapraszam też do galerii: http://sztormik.com/TRV%20US4ICI/album/slides/DSCF0227.html

pozdrawiam


  PRZEJDŹ NA FORUM