Zlecę wykonanie/odkupię "wyprawowej" anteny na 23cm
Bartek, klasyczne rozwiązanie DL7KM to podwójny kwadrat i trzy reflektory z rurki. Na takich antenach zaczynałem moją karierę na 144 i 432, Wymiary ze strony http://www.mydarc.de/dl1yov/quad.pdf to nie wielkośc laminatu lecz dlugiści reflektorów i ich rozstaw.
Późniejsze konstrukcje na 23 cm wykorzystywały pewną modyfikację anteny , gdzie zamiast 3 reflektorów stosowało się płat laminatu lub blachy.
Ze względu na dużą szerokopasmowość tej anteny, dosć często wykorzystywana była w przemiennikach na 23 cm lub w linkach packet-radio pracujących dupleksowo. Reflektor z blachy stanowił dobrą konstrukcję nośną, na której można było zamontować osłonę wibratora przed oblodzeniem (zalodzona antena nie pracuje).
Przy okazji stwierdzono, iż wielkość reflektora w postaci blachy nie ma wpływu na rezonans anteny a jedynie na tłumienie tył-przód. Stąd różne wariacje wielkości tego reflektora.
Do pracy dx-owej pojedyncza antena sie nie nadaje ze wzgledu na niewielki zysk.
Ja uzywałem na 2m 4 podwójne kwadraty z reflektorami, na 70 cm początkowo 2x4, potem 4x4 podwójne kwadraty. Antena spisywała się nieźle, jak każda dobrze dopasowana antena. Jej wadą jest szerokopasmowośc, która powoduje iż do odbiornika wchodzą zarówno sygnały amatorskie z 432, jak i z 500 czy 600 MHz sygnały telewizyjne.
Na 23 cm i wyżej zysk anteny ma bardzo duże znaczenie, a taka prosta antena o niewielkim zysku może rozczarować nawet przy pracy z gór. Lepiej użyć parabolę lub jakąś długą Yagę. Podwójny kwradrat na reflektorze ma impedancję 60 omów, stąd można używać kabla 75 omów jak i 50 omów.
73's de Staszek SP6GWB


  PRZEJDŹ NA FORUM