Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » URZĄDZENIA DODATKOWE, POMOCNICZE » TRACKING GENERATOR NA ADF4351

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Tracking Generator na ADF4351

  
SQ3SWF
02.02.2019 17:01:35
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Poznań

Posty: 82 #2633532
Od: 2013-12-1
Kupiłem ostatnio pierwszy analizator widma - "klasyczny" Anritsu MS2601B. Konstrukcja nie jest wyposażona we wbudowany tracking generator, więc postanowiłem dorobić lub dokupić takowy, jako że niesamowicie podnosi to walory użytkowe urządzenia.

Pierwsze poszukiwania nie były zbyt optymistyczne - oryginalne TG są drogie i mało dostępne - odpada. Opcja nr 2 to wydać $160 na chiński TG, opcja 3 - zrobić samemu, ale uwzględniając koszt części i nakład czasowy, lepiej chyba przekazać ~600 pln Chińczykom i otrzymać fabryczny produkt.

Po chwili namysłu (i gapienia się w graty na biurku) zacząłem rozważać możliwość zastosowania popularnych generatorów PLL jako TG. Szybki kontakt z googlem nie był zachęcający - nie da rady tego zsynchronizować, kup gotowca, nie będzie działać.

Moduł z PLL leżący na biurku był jednak zbyt pociągający żebym mógł odpuścić temat tak łatwo wesoły

Po pół godziny spędzonym na programowaniu arduino, które steruje ADF4351, udało mi się uzyskać płaską linię na ekranie analizatora:



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ ZDJĘCIA. DARMOWA REJESTRACJA



Sprawa nie jest trywialna, ale udało mi się zmusić ADFa do zsynchronizowanego przemiatania pasma w całym zakresie pracy. Kluczowymi elementami okazało się a) skorzystanie z wejścia "external trigger" w analizatorze - przemiatanie nie odbywa się ciągle, ale po podaniu stanu wysokiego na wejście b) manualne ustawienie "sweep time" na stałą wartość - 1 lub 2 sekundy c) skorzystanie z wysokiego RBW - 300kHz lub 1MHz.

Punkt c) ogranicza trochę użyteczność przy mierzeniu bardzo wąskich zakresów, ale do filtrów LPF/HPF/BPF/Bandstop daje radę.

Tak wygląda pomiar filtra bandstop na pasmo FM z notchem na 93 MHz (Radio Eska - -10dBm u mnie w pokoju na antenie od ręczniaka...):

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



Ograniczenia? Nie jest to urządzenie "plug&play" - oprócz ustawienia częstotliwości początku i końca zakresu przemiatania, trzeba ręcznie dobrać rozmiar kroku, opóźnienie pomiędzy krokami, ponieważ domyślne wartości zazwyczaj nie są wystarczające do uzyskania płaskiej linii w całym zakresie przemiatania - analizator "rozjeżdża się" z generatorem. Aczkolwiek strojąc filtr ustawiamy zakres raz i tej nastawy nie ruszamy.

Patrząc na cenę ($20 za płytkę z ADF4351 i $2 za Arduino Nano), jestem w stanie przywyknąć do małych niewygód. wesoły Kod źródłowy postaram się udostępnić publicznie w najbliższym czasie - nie robię tego teraz, ponieważ jest to nieczytelny zlepek. Schemat składa się z trzech połączeń pomiędzy arduino i płytką generatora + 6 rezystorów na dopasowanie poziomów 5V-3V3.
_________________
Olgierd | SP3YOR - Klub Krótkofalowców w Poznaniu http://sp3yor.net
  
Electra20.04.2024 02:01:59
poziom 5

oczka
  
sp9bsl
02.02.2019 17:31:33
Grupa: Użytkownik

Posty: 11 #2633544
Od: 2018-3-29
Poczytaj ten wątek:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Taki tracking generator wszedł do mojego analizatora do środka (HP8591E) i świetnie pracuje z RBW=300Hz.

Wykorzystaj swojego pll'a jako generator, a analizator ustaw w trybie peak hold i będziesz mógł więcej zobaczyć uzywając węższego filtra, bez konieczności synchronizacji czegokolwiek.

73 Sławek
  
SQ3SWF
02.02.2019 22:57:30
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Poznań

Posty: 82 #2633646
Od: 2013-12-1
Cześć Sławek,

dzięki za link. Projekt S53MV oczywiście widziałem - wspaniała konstrukcja TG z prawdziwego zdarzenia.. aczkolwiek koszt, stopień złożoności, osiągalność części i nakład godzinowy odstraszyły mnie od próby samodzielnej budowy. Wrzucając ten opis tekst chciałem pokazać możliwość użycia komponentów za mniej niż 100zł do uzyskania całkiem przyzwoitych wyników.

Zastanawiam się w jaki sposób peak hold ("max hold" w termonologii Anritsu) bez synchronizacji miałby dać dobry pomiar, wydaje mi się, że będzie to długotrwały proces pseudolosowy - tam gdzie generatory się "zgrają" w trakcie sweepów dostanę kawałek sensownego wykresu, ale wypełnienie całego pasma pomiarowego może sporo potrwać. Żeby móc użyć RBW=300Hz musiałbym też użyć równie małego kroku na PLLu, co znacznie wydłuży czas sweepa. Chyba że co sweep będę robił mały krok generatorem, ale przy tak wąskim filtrze, pełen pomiar potrwa godziny (?).

Postaram się zoptymalizować jeszcze trochę program i zobaczyć ile da się zautomatyzować wesoły
_________________
Olgierd | SP3YOR - Klub Krótkofalowców w Poznaniu http://sp3yor.net
  
sp9bsl
02.02.2019 23:05:18
Grupa: Użytkownik

Posty: 11 #2633648
Od: 2018-3-29
Z kosztem części nie jest tak źle, najdroższym elementem jest oscylator LO o stałej częstotliwości, który w zasadzie masz. Diody do mieszacza są w TME, diody do tłumika PIN (ARW) w Farnellu a wzmacniacz w TVSAT, ale zgoda ilość tyłkogodzin jest duża.

Co do pomiaru filtrów metodą generatora to chodziło mi o coś takiego jak na tym filmie:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » URZĄDZENIA DODATKOWE, POMOCNICZE » TRACKING GENERATOR NA ADF4351

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny