Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » 24 GHZ » ANTENA PARABOLICZNA ANDREW 0.3 MM Z PASMA 22 GHZ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Antena paraboliczna Andrew 0.3 mm z pasma 22 GHz

falowód stricte prostokątny vs. owalny. Jak z S11?
  
SQ1GQC
30.01.2017 02:40:29
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 366 #2389914
Od: 2014-2-18


Ilość edycji wpisu: 2
Robiłem dzisiaj pomiary elementów falowodowych WR42 i postanowiłem wykorzystać mozolnie wykonaną kalibrację i zmierzyć co mi tam pod rękę wpadnie ze złączem WR42. Pamiętam też, że ostatnio pojawiła się na forum nie wyartykułowana do końca wątpliwość na temat połączenia falowodu stricte prostokątnego z elementem, w którym płaszczyzna E była zowalizowana. Postanowiłem przekonać się najlepszą metodą czyli za pomocą eksperymentu jak to się ma do faktycznego wyniku i dokonać pomiarów dopasowania takich dwóch falowodów. Płaszczyzną odniesienia (reference plane) dla moich pomiarów ustanowiłem porty falowodowe dwóch przejściówek 2,92 mm/WR42. Dokonałem pełnej, dwuportowej kalibracji VNA w zakresie 18-26 GHz, z wgranymi do urządzenia współczynnikami dla skompletowanego jakiś czas temu kitu kalibracyjnego WR42 złożonego elementów Anritsu (1/8 i 3/8 short oraz wideband load) i Maury Microwave (sliding load). Reference plane i kit, to elementy precyzyjnie prostokątne. Pomiędzy nie włączyłem odcinek elastycznego falowodu o długości 0,65 m z półokragłymi ściankami w płaszczyźnie E.

Obrazek

Obrazek

Wynik pomiaru w obie strony poniżej (zamieszczam linka, bo po przeskalowaniu obraz jest całkowicie nieczytelny, skrypt forum nie przystaje do XXI wieku niestety...).TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJAOdbicia na poziomie -25 dB pozwalają w mojej opinii zaniedbać efekty łączenia tych dwóch rodzajów falowodu. W naszej praktyce można je z powodzeniem stosować nie martwiąc się o kompatybilność. Inna sprawa, że 0,65 m elastycznego falowodu ma około 1 dB tłumienia i to już jest na 24 GHz sporo.

Wykorzystując ten elastyczny falowód postanowiłem sprawdzić, czy bez zmiany oświetlacza można wykorzystać w naszym paśmie antenę paraboliczną Andrew o średnicy 0,3 m z serii Value Line przeznaczoną oryginalnie dla pasma 22 GHz.

Obrazek

Wynik pomiaru S11 poniżej (także link z powodów o których już pisałem):TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJANie wygląda zbyt ostro i rezonansowo, więc się raczej nada. Na 22 GHz S11 ma wartość -25 dB a w naszym paśmie -15..-18 dB. Nie jest to jakaś wyczynowa parabola i do pierwszych prób na 24 GHz zastosuję ją wprost, bez grzebania przy oświetlaczu. Pomiary wykonałem przy zdjętej pokrywie przedniej. Nie będę raczej jej pompował osuszonym powietrzem, więc każde zmniejszenie tłumienia wypromieniowanego sygnału wskazane.

Edit. Ups, popełniłem błąd w temacie. Antena ma oczywiście 0,3 m średnicy a nie 0,3 mm pan zielony
_________________
Paweł
  
Electra10.07.2020 16:57:21
poziom 5

oczka
  
SP7CKH
04.03.2017 23:51:09
poziom 5Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: JO92QF Kutno

Posty: 406 #2403778
Od: 2011-8-26
    SQ1GQC pisze:
    Nie wygląda zbyt ostro i rezonansowo, więc się raczej nada. Na 22 GHz S11 ma wartość -25 dB a w naszym paśmie -15..-18 dB. Nie jest to jakaś wyczynowa parabola i do pierwszych prób na 24 GHz zastosuję ją wprost, bez grzebania przy oświetlaczu. Pomiary wykonałem przy zdjętej pokrywie przedniej. Nie będę raczej jej pompował osuszonym powietrzem, więc każde zmniejszenie tłumienia wypromieniowanego sygnału wskazane.

    Edit. Ups, popełniłem błąd w temacie. Antena ma oczywiście 0,3 m średnicy a nie 0,3 mm pan zielony


Pozostaje pytanie jak zmienia się kąt promieniowania oświetlacza .
Na pewno będzie większy.Pomogłoby zmniejszenie średnicy flowodu 10%
_________________
Kazik
  
SQ1GQC
05.03.2017 11:44:05
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 366 #2403885
Od: 2014-2-18


Ilość edycji wpisu: 1
Zastanowiłem się nad tym co Kazik napisałeś i ponieważ jestem akurat u siebie, zerknąłem do wnętrza tej anteny. Ogólny widok jest taki:

Obrazek

W moim odczuciu jest to układ zbliżony do Cassegraina. Falowód wchodzący od tyłu zmienia swój przekrój na okrągły. Na niego nakręcony jest dodatkowy reflektor (konstrukcja z tworzywa), na końcu którego jest metalowa struktura. Napisałem że układ jest zbliżony do Cassegraina, gdyż jeśli zajrzeć do środka to w centralnej części subreflektora znajduje się wystający mocniej stożek.

Obrazek

Tu próbowałem zajrzeć do środka konstrukcji subreflektora i uchwycić ten stożek.

Obrazek

Ponieważ konstrukcja subreflektora jest nakręcana, jest możliwość regulacji jej odległości od reflektora i równocześnie końca falowodu. Jak będę się za to zabierał, popróbuję pomierzyć przy różnych odległościach.
Nie mam niestety jeszcze komory bezechowej aby zbadać charakterystykę promieniowania, a mój sprzęt mający możliwości pomiarowe w paśmie 24 GHz jest wybitnie mało przenośny, aby próbować choć zrobić próby pomiarów na polu antenowym czyli na trawniku. Ewentualnie może się uda spróbować zrobić namiastkę pomiarów kąta promieniowania i zysku anteny w ramach mojego "laboratorium". Około 8m mam do dyspozycji, nie ma co narzekaćpan zielony
_________________
Paweł

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » 24 GHZ » ANTENA PARABOLICZNA ANDREW 0.3 MM Z PASMA 22 GHZ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny